Fazıl Say: Gürer Aykal denilen adamın ne olduğunu anladık

Karaözü köyünde verdiği konseri yazan Fazıl Say, Borusan'la ve Gürer Aykal'la yaşadığı tartışmayı da anlattı.07-09-2014 19:29

Fazıl Say'ın Borusan'la yaşadığı tartışmayı anlattığı yazısı şöyle:

"Her yıl köylerde de konser vereceğim ,Nazım Hikmet'in dediği gibi;

'yaşamayı ciddiye alacaksın'.....

Dün akşam Karaözü köyü konseri çok güzeldi...3000 kişiye müzik yaptık..

İçtenlikle.

Hiç bir 'anlaşılmayan' yoktu, doğal bir konser oldu...

İlk şarkılar, Serenad Bağcan ile..

Bakın dostlar,

Nasıl Antalya'daki Festivalimin fütursuzca elimden alınışı çirkinliğini artık kalbimin derinliklerine gömdüysem, Borusan ile olan tüm ilişkilerimi, tek gık çıkaramayan 80 kişilik Orkestrasını, dostlarım zannettiğim ama bir daha haber alamadığım Borusan'ın maaşlı Quartet'ini, bir daha görmeyeceğim. Derinlerde gömülü artık..

İnsanı çok sevdiği şeylerden uzaklaştırıyorlar, diyalog kurmadan, yazışmadan, görüşmeden, anlaşmaya varmayı düşünmeden, değersizce, ne olduğumuzu anlamadan şaşırtıyorlar, kovuyorlar, isole edip parçalara bölme projesi uyguluyorlar, benim tepkilerim hep onlar bunları yaptıktan sonra oldu, bu sefer de bana 'fevri' diyorlar..

Hakikaten 'kirli' durumlar... İnanın, hangi 'güç'ün hangi 'maddiyat'ın peşindeler bunu yaparken bilmiyorum. Belki bilmek de istemiyorum.

3-4 ay içinde oldu her şey; hasar büyük oldu, ama tamiri var; Şaşkınlığımı mazur görün,Gürer Aykal denilen adamın ne olduğunu anladık, yazmıyorum buraya ne olduğunu, herkes anladı onu artık.

Zor günler yaşadım, artık hepsi geçti.. Türkiye'de de elimizden geldiğince yoğun çalışmaya devam edeceğiz, gittiği yere kadar.. Yalnız başına bir şeyler..

...

Dünyada yalnız değiliz, ve Türkiye'deki bu kurumların ve bu insanlarınişin bu perspektifini tamamen unutmasına iyice şaşırıyoruz... 'Bunlar akıl tutulması mı yaşıyor?' diye soruyoruz..

5 kıtada yılda 120'ye yakın konser arasında dünyanın çeşitli yerlerinde her yıl 50 Orkestra, 40 Festivale davetliyim, bunlar dünya üzeri olan en prestijli kurumlardır, pek çok şehirde 'Fazıl Say Festivalleri' de yapıyoruz, insanlar eserlerimizi artık tanıyor, her yıl 30 konser verdiğim Türkiye'de gerekirse de kendimiz konserler organize ediyoruz, gittiği yere kadar gider, müzikseverler beni bilir, mazur görün..

Yani her yıl (!) 50 Orkestra ile çalan bir sanatçı emin olun hiç bir şey kaybetmez bu sayı 49'a düştüğünde, kirlilik yükleri hafifliyordur, aslında kazançlıdır...

Her zaman dostlukla

İçtenlikle ve sevgiyle"