Fatih'te bir evde 4 kardeşin cansız bedeni bulundu

İstanbul Fatih'te bir evde, 4 kardeşin cansız bedeni bulundu. Kapıdaki, ''Dikkat siyanür var, polisi arayın, içeri girmeyin'' notu dikkat çekti.06-11-2019 23:50

İstanbul'un Fatih ilçesi Molla Gürani Mahallesi Oğuzhan Caddesi'ndeki bir evde yaşayan akrabalarına ulaşamayan bir kişinin ihbarı üzerine, polis ekipleri akşam 23.00 sıralarında söz konusu eve gitti. Kapının üstünde "Dikkat siyanür var, polisi arayın, içeri girmeyin" notuyla karşılaşan polisler, AFAD ekiplerini çağırdı.

Gerekli tedbirlerin alınmasının ardından içeriye giren ekipler kardeş oldukları öğrenilen 48 yaşındaki Cüneyt Yetişkin, 54 yaşındaki Oya Yetişkin, 60 yaşındaki Kamuran Yetişkin ve 56 yaşındaki Yaşar Yetişkin'in cansız bedeniyle karşılaştı. 

ÖZEL MASKE İLE GİRİLDİ

Olay yerine gelen ekipler kapıda yazan not nedeniyle içeriye özel kıyafetler ve maskeyle girdi. Yoğun güvenlik önlemleri arasında eve giren ekipler uzun süre incelemelerde bulundu.  İncelemelerin ardından 4 kardeşin cenazesi Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı. 

KAPIYA NOT BIRAKILMIŞ

Olay yerinde yaşananları anlatan görgü tanığı, "Olay birinci katta meydana geliyor. 4 kişi evde ölü bulunuyor. Akrabaları ulaşamayınca polisi arıyorlar. Polis geliyor bakıyorlar hepsi ölmüş. Kapıda da siyanür var girmeyin yazmışlar" dedi. 

4 KARDEŞİN İNTİHAR ETTİĞİ DÜŞÜNÜLÜYOR

Kapıda her hangi bir zorlama olmaması ve kapıya bırakılan not nedeniyle 4 kardeşin kimyasal bir ilaçla intihar ettiği üzerinde duruluyor. Ancak kesin ölüm nedenleri yapılacak olan incelemelerin ardından ortaya çıkacak. 

'MADDİ SIKINTILAR VARDI'

Olayın ardından kardeşlerin alışveriş yaptığı bakkalın sahibi konuştu. Bakkal Yusuf Deniz, en son Cumartesi günü, müzik öğretmeni olan Oya Yetişkin'in kendisinden alışveriş yaptığını belirterek, "Ben 15 senedir tanıyorum onları. En son Cumartesi günü akşam üzerin saat 17.00 gibi alışveriş yaptı tokalaştık gitti. Salı günü de ses çıkmayınca onun okuldan bir arkadaşı geldi, 'Bunların telefonu kapalı' dedi. Hemen 155 polis imdat hattını aradık. Polis arkadaşlar geldi çilingir ile binaya girdik, kapıya yazı asmışlar. Sonra emniyet yetkililerinin hepsi geldi buraya" diye konuştu. 

Konuşmasını sürdüren Deniz, "Dört kardeş de aynı evde yaşıyorlardı 4'ü de bekardı. Yalnız sıkıntıları, maddi sıkıntıları vardı. Başka kimseleri yoktu. Kardeşlerden biri müzik öğretmeniydi, diğeri kuryelik yapıyordu, diğerleri de evde oturuyorlardı. En son Cumartesi alışveriş yapmaya geldiğinde bana 'Maaşıma haciz koydular' dedi" dedi.

Bunun yanı sıra bazı komşuları da ölen dört kardeş için "çok güzel insanlardı" ifadelerini kullandı.

FATURA ÖDENMEDİĞİ GEREKÇESİYLE ELEKTRİK KESİLDİ

Polislerin olay yerinden ayrılmasının ardından, saat 09.30 sıralarında ise BEDAŞ (Boğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ) ekipleri eve gelerek, 607,16 liralık elektrik faturasının 2 aydır ödenmediği gerekçesiyle elektrikleri kesti. Sosyal medyada tepkiye neden olan bu gelişme sonrası açıklama yapan BEDAŞ, Ekiplerin durumdan habersiz olduğu belirtti.

BEDAŞ KİMDİR?

2013 yılında Boğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ'nin özelleştirmesinde en yüksek teklifi veren, iktidar tarafından milyarlarca liralarının ve vergi borçlarının sıfırlandırıldığı AKP yandaşı, Cengiz-Kolin-Limak Ortak Girişim Grubu’na satılan şirket.

BEDAŞ'TAN AÇIKLAMA

Açıklamada şunlar kaydedildi:

''Öncelikle; 5 Kasım gecesi İstanbul Fatih'te 4 kişinin bir konutta ölü bulunması ile ilgili olaydan büyük bir üzüntü duyduğumuzu belirtir ölenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz.

Acı bir tesadüftür ki tüm bildirimlere rağmen ödenmemiş 3 elektrik faturası bulunan ve aboneliğin olayda hayatı kaybedenlerin adına olmadığı dairenin elektriğinin kesilme işlemi de yasal düzenlemeler çerçevesinde bu sabah saat 09:00 sularında gerçekleşmiştir.

Belirttiğimiz gibi abonelik olayda hayatını kaybedenlerin adına olmaması nedeniyle gece yaşanan gelişmelerle ilgili herhangi bir bilgisi olmayan ekiplerimiz, sabah erken saatlerde yasal prosedürler çerçevesinde görevini yaparak binadan ayrılmıştır. Ancak olayın öğrenilmesinin hemen ardından bu süreçte herhangi bir mağduriyet yaşanmaması adına kesme işlemi iptal edilmiş olup, daireye yenide elektrik verilmiştir.

Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği'ne göre borcunu ödemeyen elektrik abonelerine en az 10 günlük süre tanınmakta ve akabinde ödeme yapılmaması halinde enerjinin kesilmesi süreci başlatılmaktadır. Söz konusu konutla ilgili olarak kurumumuz tarafından borucun ödenmesi için 1 aya ulaşan bir esneklik de sağlanmış  bulunmaktadır.  Yaşanan elim olay nedeniyle üzüntülerimizi bir kez daha paylaşır durumu bilgilerinize sunarız.''

OTOPSİDE SİYANÜRE RASTLANDI

NTV'de yer alan habere göre otopsi çalışmaları sırasında 4 kardeşin kanında siyanüre rastlandı. Demirören Haber Ajansı'nın (DHA) geçtiği bir haberde ise polisin ilk tespitinin, 4 kardeşin çok sayıda antidepresan içerek intihar ettiği yönündeydi. Ancak bu haber doğrulanmadı.