Fatih Tezcan'a 'Atatürk'e hakaret'ten hapis cezası: Kararda 'suça yatkın kişiliği' vurgulandı

Fatih Tezcan'a 'Atatürk'e hakaret'ten hapis cezası: Kararda 'suça yatkın kişiliği' vurgulandı

Yandaş Fatih Tezcan hakkında "Atatürk'e hakaret"ten yargılandığı davada hapis cezası verildi. Kararda, "suça yatkın kişiliği" nedeniyle erteleme uygulanmadı.

Fatih Tezcan, "Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret" suçundan 1,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme 'suça yatkın kişiliği' nedeniyle cezayı ertelemedi.

Yandaş kimliği ile bilinen Fatih Tezcan, Mustafa Kemal Atatürk'e yönelik "İngiliz’e hilafeti satan Yahudi" paylaşımı nedeniyle "Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret" suçundan 1,5 yıl hapis cezası verildi. Mahkeme, "Tezcan’ın sabıkalı geçmişi, tekrar suç işlemeyeceği yönünde kanaat oluşmaması, suça yatkın kişiliği" gibi nedenlerle cezayı ertelemedi.

Tezcan, 14 Temmuz 2016’da, sosyal medya hesabından yaptığı "Araplar bizi sattı" diyen kardeşim, hadi onlar bir kez İngiliz’e uydu, sen aynı İngiliz’e hilafeti satan Yahudi’ye ‘Ulu Önderim’ diyorsun ya" paylaşımı nedeniyle tepki çekmişti. Tezcan'ın paylaşımı yargıya taşınmış ve avunma yapan Tezcan, "mesleğinin gazetecilik, yazarlık olduğunu" savunurken paylaşımın kendisine ait olduğunu kabul etmişti. Tezcan, "kendisinden şikâyetçi olan kişilerin, işlerine gelen kısmı kesip algı oluşturmaya çalıştığını" iddia etmişti.

'SUÇA YATKIN KİŞİLİK' VURGUSU

Cumhuriyet'ten Sefa Uyar'ın haberine göre Tezcan'a yönelik davada karar çıktı. Büyükçekmece 10. Asliye Ceza Mahkemesi, Tezcan’ı, "Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret ettiğini, paylaşımın ifade hürriyetinin ve eleştiri haklarının da ötesinde açıkça suç teşkil ettiğini ve hakaret suçunun maddi ve manevi unsurlarının oluştuğunu" vurgulayarak 1,5 yıl hapis cezasına çarptırdı. Tezcan’ın, "Sabıkalı geçmişi, suçtan önceki ve sonraki davranışları, tekrar suç işlemeyeceği yönünde kanaat oluşmaması" nedeniyle cezada indirime gidilmezken, "1 sayfa dolusu sabıkasının bulunması ve suça yatkın kişiliği" nedeniyle hükmün açıklanması geri bırakılmadı ve hapis cezası ertelenmedi. İstinafın da onaylaması ile birlikte ceza kesinleşti. Ancak, cezanın 3 yılın altında olması nedeniyle Tezcan’ın cezaevine girmesi beklenmiyor.

'HAPİS CEZASI OLARAK İNFAZ EDİLMELİ'

Avukat Doğan Erkan, kararla ilgili, Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Yasa’nın özel bir yasa olduğuna işaret etti. Erkan, "Atatürk aleyhine işlenen suçlarda, sanık lehine bir iyi hal uygulaması olan denetimli serbestlik imkânından faydalanılmamalı çünkü bu kanun, özel bir kanun. Sanık, bu suçu, bu kanunu bilerek işlemiştir. İnfaz kanununa göre hapis cezası olarak infaz edilmeli" dedi.