Faruki tarikatının 'şeyh'inden erkek çocuklara cinsel istismar

Aralarında çocukların da bulunduğu 7 erkeğe cinsel saldırı suçu işleyen ve Faruki tarikatının 'şeyh'i Süleyman Işık tutuklandı.31-07-2018 10:00

Konya'da Faruki tarikatının şeyhi olan Süleyman Işık aralarında çocukların da bulunduğu 7 erkeğe cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle tutuklandı. Soruşturmayı tamamlayan savcılık Işık hakkında 49 yıldan 70 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı.

Habertürk'ün haberine göre istismarın 2018 yılı başlarında bir kişinin BİMER'e şikayetiyle ortaya çıktı. Şikayet başvurusunda, Faruki tarikatında kendisini şeyh olarak tanıtan Süleyman Işık isimli kişinin aralarında çocukların da bulunduğu erkeklere cinsel istismarda bulunduğu ifade edildi.

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatı ile harekete geçen polis, Işık  tarafından cinsel istismara uğrayan kişileri belirleyip müşteki sıfatıyla ifadelerini aldı.

Emniyet bünyesinde kurulan özel ekibin ifadelerine başvurduğu mağdurlardan 26 yaşındaki Y.A., 18 yaşındayken grubun sohbetlerine katılmaya başladığını belirterek dini duygularının suistimal edilerek cinsel istismara uğradığını anlattı.

'YAPTIKLARININ 'RAHMANİ BİR DURUM' OLDUĞUNU SÖYLEDİ'

Bir arkadaşının tavsiyesi ile Işık'ın dini sohbetlerine katılmaya başladığını anlatan mağdurlardan 27 yaşındaki M.T. de, "Kısa sürede sohbetlerinden etkilenerek devam kararı aldım. Bana cinsel tacizde bulundu. Önce direndim ama gruptakilerden ona itaat etmeyenlerin başına birçok kötü olay geldiğini duydum, sonra şeyhe direnmedim" ifadelerini kullandı.

15 yaşındayken sohbetlerine katıldığı grupta Işık'ın cinsel istismarına maruz kaldığını belirten mağdurlardan R.T. ise "Yaptıklarının 'rahmani bir durum' olduğunu ve dini mertebemin artacağını söyledi. Korktum kimseye bir şey söylemedim" dedi.

A.K. (22) ise üniversitede okurken bu gruba ait evde kaldığını ve Işık'ın cinsel istismarına uğradığını anlattı.

70 YILA KADAR HAPSİ İSTENDİ

Gözaltına alınan Işık, dini bir grubun Konya sorumlusu olduğunu, evinin alt katında dini sohbetler ve zikirler yaptıklarını söyledi, cinsel saldırı suçlamalarını reddetti.

Sorgusunun ardından adliyeye sevk edilen Işık çıkarıldığı nöbetçi mahkeme tarafından tutuklandı, polisin dükkanında yaptığı aramalarda ise birçok pornografik içerikli resim ve video kayıtları bulundu. Süleyman Işık hakkında soruşturmasını tamamlayan savcılık 49 yıldan 70 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açtı.