Faroe Adaları'nda 1400'den fazla yunus bıçaklanarak öldürüldü

Faroe Adaları'nda yapılan yunus katliamı sebebiyle Skalabotnur sahili akan kan nedeniyle kıpkırmızı oldu.15-09-2021 14:02

Danimarka'ya bağlı Faroe Adaları'nda, 1400'den fazla yunus avlanarak öldürüldü. Atlas Okyanusu'nun kuzeyindeki adalar topluluğunun en büyük fiyordunda yaşanan katliamda botlarla karaya sürülen yunus sürüsü, sahilde bıçaklanarak öldürüldü. Skalabotnur sahili akan kan nedeniyle kıpkırmızı oldu. Öldürülen yunuslar karaya çekilerek, tüketim için burada bekleyenlere dağıtıldı.

18 adadan oluşan Faroe'da balina ya da yunus avı ilk değil ancak rekor olduğu ifade edilen av, ada toplumu içinde dahi tepki toplamış durumda.

BBC'ye konuşan Faroe Balina Avcıları Örgütü Başkanı Olavur Sjurdarberg, yaşananların büyük bir hata olduğunu söyledi ve "Sürü tespit edildiğinde içinde 200 yunus olduğu tahmin ediliyordu" dedi.

Sjurdarberg, insanların oluşan görüntü nedeniyle şoke olduğunu da kaydetti.

YEREL YETKİLİLER AVI HUKUKA UYGUN BULUYOR

Buna karşın, katliam olarak değerlendirilen av nedeniyle bir soruşturma açılmayacak. Yerel yetkililer bir hukuksuzluk yaşanmadığını açıklıyor. Faroe Adaları'nda bu tip avlara izin veriliyor ve çoğu zaman bir sürünün tespit edilmesi üzerine plansız olarak harekete geçiliyor. Bu deniz memelilerini avlayabilmek ve öldürebilmek için eğitim almış olmak gerekiyor.

Danimarka Parlamentosu'nun Faroe Adaları'nı temsil eden üyesi Sjurdur Skaale, "beyaz yanlı yunus öldürmenin yasal olduğunu ama popüler olmadığını" söyledi.

1400'den fazla yunusun öldürüldüğü sahile gelen Sjurdur Skaale, ada halkından bir kısmının da çok öfkeli olduğunu kaydetti ancak "daha insani" yapılabileceğini söyleyerek avcılığı savundu.

Av yanlısı vekil, yunusların omurilikten mızraklanarak "yarım saniyede" öldürebileceğini söyledi ve bu tür avcılığın inekleri veya domuzları kafeslerde tutmaktan daha insani olduğunu öne sürdü.