Faili meçhul cinayetlerin aydınlatılması için Meclis Araştırması talep edildi

Son dönemde suç örgütü lideri Sedat Peker’in iddiaları ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “Bizim dönemimizde Necip Hablemitoğlu, ki o da FETÖ işidir, faili meçhul cinayet var mı? Biz terörle mücadele ediyoruz” sözleriyle yeniden gündeme gelen faili meçhul cinayetlerle ilgili Meclis’te yeni bir adım atıldı.26-05-2021 14:19

İleri Haber

CHP’li Ali Haydar Hakverdi, faili meçhul cinayetlerin aydınlatılması amacıyla vekillerden oluşan bir Araştırma Komisyonu kurulmasını talep etti. Hakverdi gerekçesinde, “Son günlerde kamuoyu gündemine gelen mafya-siyaset ilişkileri ve bu ilişkiler ağındaki kişilerin, faili meçhul cinayetlere yönelik itiraf niteliğindeki açıklamalarının ardından maalesef hiçbir savcı adli bir soruşturma başlatmamıştır. Delil niteliğindeki bu itiraflar sonrasında, Meclisimize tarihi bir sorumluluk düşmektedir” dedi.

Son dönemde suç örgütü lideri Sedat Peker’in iddiaları ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “Bizim dönemimizde Necip Hablemitoğlu, ki o da FETÖ işidir, faili meçhul cinayet var mı? Biz terörle mücadele ediyoruz” sözleriyle yeniden gündeme gelen faili meçhul cinayetlerle ilgili Meclis’te yeni bir adım atıldı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, partili 29 vekilin de imzasıyla Meclis Başkanlığı’na sunduğu önergede, Türkiye'de gerçekleşen faili meçhul cinayetlerin araştırılması, bu cinayetleri azmettiren kişi ve örgütlerin, faillerini korumak amacıyla delillerin üzerlerini örten ve soruşturmaları engelleyen kişilerin ortaya çıkartılarak derin ilişkilerinin aydınlatılması amacı ile Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını talep etti.

Hakverdi teklifinin gerekçesinde "Son günlerde kamuoyu gündemine gelen mafya-siyaset ilişkileri ve bu ilişkiler ağındaki kişilerin, faili meçhul cinayetlere yönelik itiraf niteliğindeki açıklamalarının ardından maalesef hiçbir savcı adli bir soruşturma başlatmamıştır. Delil niteliğindeki bu itiraflar sonrasında, Meclisimize tarihi bir sorumluluk düşmektedir." ifadelerini kullandı. 

DAHA ÖNCE 22 KEZ REDDEDİLDİ 

Hakverdi, daha önce faili meçhul cinayetlerle ilgili verilmiş 22 araştırma önergesini hatırlatarak "Her sosyal hukuk devletinde, aydınlatılmadığı için faili meçhul kalan cinayetlerin ve kaçırılarak kaybedilen insanların sorumluluğu, ülkeyi yönetenlere aittir. Ancak ülkemizde hiçbir dönem siyasi iktidarlar bu sorumluluğu üstlenmediği gibi; AKP döneminde de bu durum değişmemiştir” dedi.