Faik Öztrak: IMF ile gizlice görüşmedik, Ankara'da bir otelde buluştuk

CHP sözcüsü Faik Öztrak gündeme ilişkin açıklamalarda bulunurken, IMF ile gizli görüşmeler yaptıkları iddialarına ilişkin "Gizli saklı bir görüşme yapmadık, Ankara’da bir otelde görüşme yaptık. Raci beyin haberi yoksa onun sorunu." dedi.23-09-2019 16:58

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. IMF ile bir otelde gizli görüşme yaptıklarına dair iddiaları yanıtlayan Öztrak, "Gizli saklı bir görüşme yapmadık, Ankara'da bir otelde görüşme yaptık. Raci beyin haberi yoksa onun sorunu" dedi.

'GİZLİ SAKLI GÖRÜŞMEDİK'

IMF’nin çeşitli görüşmeler yaptığını belirten Öztrak şunları kaydetti:

“Gizli saklı bir görüşme yapmadık, Ankara’da bir otelde görüşme yaptık. Raci beyin haberi yoksa onun sorunu. IMF’yi dördüncü madde kapsamında ülkeye davet eden Hazine ve Maliye Bakanlığı'dır. Dört madde konsültasyonlarının muhatabı hükümettir. Bu madde kapsamında IMF çeşitli görüşmeler yapar. Bizim görüşmelerimiz de bu kapsamdadır. Hükümet ve yandaşları bu kapsamdaki bir görüşmenin üzerine mal bulmuş mağribi gibi atlamasın. Bizde gizli olan bir şey yok. Ancak karşı tarafta gizli gizli Tank Palet fabrikasını peşkeş yapmak var. Bizde McKenzie ile kapı arkasında görüşmek, onlarla kayyum görüşmeleri yapmak olmaz. CHP her zaman şeffaf olmuştur, gerekenleri açıklamıştır.“

'TANK PALET FABRİKASINI PEŞKEŞ ÇEKMENİN DERDİNDELER'

Öztrak, şöyle devam etti:

"Gerçekleri anlatanları tehdit ediyor, yandaş mahkemeleri ile tehdit ediyorlar. Acaba BDDK seçim öncesi batık kredileri niye açıklamadı? Acaba talimat mı aldı? Yargı Paketi taslağı partimize bugün iletildi ancak bunca yaşanan şey arasında bu paketin samimiyetine ne kadar güvenilir sizin takdirinize bırakıyoruz. Ülke yönetilmiyor savruluyor. Biz bunları söylerken onlar Tank Palet fabrikasını peşkeş çekmenin peşinde. Binayı satsanız ne olur kiralasanız ne olur? Benim mühendislerimin geliştirdiği tank modelini, benim ülkemin işçisi üretecek ama biz Katar ordusundan alacağız. Bu konuda ciddi usulsüzlükler var, dava açacağız."

'VERİLMİŞ SÖZÜMÜZ YOK'

Ayrıca Faik Öztrak, Kemal Kılıçdaroğlu’nun Abdullah Gül’e 2023’teki seçimde Cumhurbaşkanlığı adaylığı sözü verdiği iddialarıyla ilgili soruya “Kimseye verilmiş bir sözümüz yok” yanıtını verdi.

HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Diğer yandan Hazine ve Maliye Bakanlığı, gizli görüşme iddialarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, "'IMF heyetinin bilgimiz dışında görüşme yapmasını uygun bulmuyoruz'' denildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

''Son iki gündür bazı basın yayın organlarında, üye ülkelerin ekonomi yönetimlerine yol gösterici olmak ve uluslararası finansal sistem üzerindeki gözetim görevini yerine getirmek amacıyla gerçekleştirdiği gözden geçirme çalışmaları kapsamında ülkemizde bulunan Uluslararası Para Fonu (IMF) temsilcilerinin muhalefet partilerinden isimlerle toplantılar gerçekleştirdiğine ilişkin haberler yer almaktadır.

IMF Kuruluş Anlaşması’nın 4. maddesi kapsamında gerçekleştirilen ve “Madde IV Görüşmeleri” olarak adlandırılan bu görüşmelerin tamamı muhatap hükümetlerle karşılıklı mutabakat ile belirlenmektedir. Bugüne kadar Türkiye’de yapılan görüşmelerin tamamı hükümet tarafı olan ilgili bakanlık yetkilileri ile paylaşılmış, tüm ihtiyaçların karşılanması ve ayarlamaların yapılması da yine Bakanlığımız tarafından gerçekleştirilmiştir.

Bu anlamda gösterilen yapıcı yaklaşım ve yıllardır süregelen teamüller ortada iken IMF heyetinin, Bakanlığımızın bilgisi dışında çeşitli görüşmeler yapması tarafımızca uygun görülmemekte olup, bu hususun tekrar etmemesine yönelik olarak IMF temsilcilerine önümüzdeki dönem için şeffaflığa azami ölçüde dikkat edilmesi yönünde gerekli uyarılar yapılmıştır.

Hal böyleyken Cumhuriyet Halk Partisi ve İYİ Parti’nin her türlü şaibe ve söylentiye açık bir ortam yaratılmasına müsade etmelerini anlamak mümkün değildir. Türkiye kamuoyu IMF’den kimin medet umduğunu da görmüştür.''