Fahrettin Koca'dan salgın değerlendirmesi: 'Böyle giderse yeni tedbirler alacağız'

Koronavirüs saşgınında son durumu değerlendiren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 'Böyle giderse yeni tedbirler alacağız' dedi.01-08-2020 16:17

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs tedbirlerine uymayanlara eleştirilerde bulunarak, 'Böyle giderse yeni tedbirler alacağız' dedi.

Salgında son duruma ilişkin Gazeteci Candaş Tolga Işık’a konuşan Koca, “Bu rahatlık devam ederse tablonun olumsuz yönde gitmesi kaçınılmaz. Biz yeniden ciddi kısıtlamalar getirmeden vatandaşlarımız rehavetten kurtulsun” diye konuştu.

Sağlık Bakanı Koca’nın açıklamalarının tamamı şu şekilde:

"Bu rahatlık devam ederse tablonun olumsuz yönde gitmesi kaçınılmaz. Biz yeniden ciddi kısıtlamalar getirmeden vatandaşlarımız rehavetten kurtulsun. Aksi halde bölgesel olarak gerekli kararları yeniden almak zorunda kalırız.

'NORMALLEŞMEYLE BİRLİKTE TEDBİRLER DEVRE DIŞI KALDI'

Üzülerek söylüyorum normalleşmeyle birlikte tedbirler devre dışı kaldı, temas arttı. .İnsanlarda açık havada hastalık daha az bulaşacağına dair yanlış bir algı var. Bu virüsten korunmanın tek yolu önce mesafe ardından da maske.

Günlük bilgilendirme tablosundaki değişiklik Bilim Kurulu’nda alınmış bir karar. Ateş Hoca’nın sözleri yanlış anlaşıldı, sanırım kendi de anlatacak. Bunun sebebi dünyada belirlenen ağır hasta kriterlerine uyum sağlamak.

‘COVİD VAKALARININ AKCİĞER HASTASI DİYE GÖSTERİLDİĞİ İDDİALARI GERÇEK DIŞI’

Uluslararası literatürle bizdeki ağır vaka tanımı aynı olsun diye yapıldı bu değişiklik. Yoğun bakım sayılarının içinde entübe hastalar da var. Tedavi ne kadar geç başlarsa zatürre oranı o kadar artıyor. Bu yüzden zatürre oranını takip ediyoruz. Covid vakalarının akciğer hastası diye gösterildiği iddiası gerçek dışı.

Bir hastanın Covid testi pozitifse başka hangi hastalığı olursa olsun öncelikle Covid pozitif diye kayda geçer. Ağır vakalar artıyor diye her gün bağırıyorum. Bir şeyler gizleyen insan böyle bağırır mı?

Avrupa’da henüz ikinci dalga başlamadı. Onların da bizim de esas korkumuz influenza mevsiminin eylülden sonra başlamasıyla korona vakalarıyla influenza vakalarının bir arada başlaması, birlikte daha agresif bir şekilde yükselişe geçmesi."