Fahrettin Koca'dan İngiltere'den gelen yolculara ilişkin açıklama

Mutasyona uğramış koronavirüs türü nedeniyle İngiltere'den gelen yolculara ilişkin açıklama yapan Sağlık Bakanı Koca, 4 bin 603 yolcunun karantinaya alındığını söyledi.22-12-2020 08:52

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan İngiltere'den gelen yolculara ilişkin açıklama yaptı. 14 Aralık’tan itibaren İngiltere’den gelen tüm yolcuların tespit edildiğini söyleyen Koca, ''4 bin 603 yolcunun bilgileri sisteme aktarılarak ikametleri ve kaldığı otellerinde izolasyona alınmışlardır" dedi.

Mutasyona uğramış koronavirüs türü nedeniyle İngiltere'de bulaş hızının artmasından dolayı, Türkiye'ye İngiltere, Danimarka, Hollanda ve Güney Afrika'dan yapılan uçuş seferleri geçici olarak durduruldu.

Önceki gece Türk Hava Yollarına (THY) ait tarifeli uçakla Londra'dan İstanbul'a gelen ve aralarında kabin ekiplerinin de bulunduğu 125 yolcuya, İstanbul Havalimanı'nda koronavirüs tedbirleri uygulanmıştı.

Londra'dan İstanbul'a gelen yolcuların, evlerinde karantina altında olacakları ve filyasyon ekipleri tarafından takip altında tutulacakları belirtilmişti.

'EVLERİNDE VE OTELLERİNDE İZOLASYONA ALINDILAR'

Sağlık Bakanı Koca, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"İngiltere’de tespit edilen koronavirüs mutasyonu üzerine 20 Aralık gecesi İngiltere, Hollanda, Danimarka ve Güney Afrika’dan ülkemize uçuşların askıya alındığını ve o an itibariyle havada olan yolcular için de tedbirlerimizi duyurmuştuk. Önceki gece bu ülkelerden ülkemize giriş yapan 335 yolcu sağlık kontrolünden geçirilmiş ve PCR testi yapılmıştır. Yolculara 1. ve 7. Günü PCR örnekleri alınmaktadır. Testleri negatif çıksa bile tüm yolcular izolasyona alınmıştır.

14 Aralık’tan itibaren İngiltere’den gelen tüm yolcuların tespiti yapılmıştır. 4.603 yolcunun bilgileri siteme aktarılarak ikametleri ve kaldığı otellerinde izolasyona alınmışlardır. Bu yolcularımızın Halk Sağlığı Genel Müdürlüğümüz koordinasyonunda PCR testleri yapılmaktadır.