Fahrettin Koca: SMA hastalığı ile ilgili kit ihalesi başladı

Fahrettin Koca: SMA hastalığı ile ilgili kit ihalesi başladı

Sağlık Bakanı Koca, "SMA hastalığının önlenmesi için evlilik öncesi taramayı çok önemsiyoruz. Bütün Türkiye’de bu taramayı çok yakın zamanda başlıyor olacağız. Bununla ilgili de kit ihalesi başladı. Zannediyorum önümüzdeki haftalarda bitmiş olur devamında bütün Türkiye’de evlilik öncesi SMA taraması yapılıyor olacak" dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) gazetecilere açıklamalarda bulundu. Okulların pandemi nedeniyle kapatılmasının bundan sonra gündeme gelmeyeceğini söyleyen Koca, sıkça gündeme gelen SMA hastalığına ilişkin olarak "SMA hastalığının önlenmesi için evlilik öncesi taramayı çok önemsiyoruz. Bütün Türkiye’de bu taramayı çok yakın zamanda başlıyor olacağız. Bununla ilgili de kit ihalesi başladı. Zannediyorum önümüzdeki haftalarda bitmiş olur devamında bütün Türkiye’de evlilik öncesi SMA taraması yapılıyor olacak" dedi. Koca, Biontech aşısında 3. dozun kullanımına ilişkin Bilim Kurulu'nda değerlendirme yapılacağını belirtti.

Koca'nın açıklamaları şöyle:

'VATANDAŞLARIMIZI GÖNÜLLÜ OLMAYA DAVET EDİYORUM'

Yerli aşı Turkovac’da Acil Kullanım Onayı (AKO) öncesindeki 3 bin gönüllü hedefindeki son durumun sorulması üzerine Koca, "Turkovac ile ilgili Faz-3 çalışması, ayrıca iki doz Sinovac sonrası üçüncü doz dediğimiz rapel (hatırlatma dozu) çalışması yapılıyor. Bunun için ‘3 bin gönüllüye ihtiyacımız var’ demiştim. Şu an bin kişiyi bugün itibarıyla geçmiş oldu. Vatandaşlarımız özellikle gönüllü olmaya davet ediyorum" diyerek yanıt verdi. 

'OKULLARIN PANDEMİ SEBEBİYLE KAPALI OLMA İHTİMALİNİ ARTIK VATANDAŞIMIZ DÜŞÜNMEMELİ'

Okullarda gerçekleştirilen rastgele PCR taramasının sonuçlarının çıktığını belirten Koca, "Rastgele çalışmanın sonuçları çıktı. Biz bunu belli aralıklarla tekrarlamak istiyoruz. Yapılan taramada, toplumdan farklı olarak okul dönemindeki çocuklarda oranın çok yüksek olmadığını gördük. Bunun bazı okullarda 1.1’den 5.9’a kadar değişen oranlarda olduğunu gördük. Tedirgin olunacak bir durumun olmadığını tekrar ifade etmek istiyorum. Özellikle bir şey ifade etmek istiyorum. Okulların özellikle pandemi sebebiyle kapalı olabilme ihtimalini artık vatandaşımız düşünmemeli. Böyle bir soru da artık sorulmamalı. Yani salgın okulların kapanma sebebi olmayacak. Tedbirler devreye girebilir. Ama okulların kapanma durumu salgın nedeniyle olamaz. Bilim Kurulu’nun da böyle bir gündemi söz konusu değil" diye konuştu.

'BİONTECH 3. DOZ BİLİM KURULU'NUN GÜNDEMİNDE'

"Biontech aşılarında 3. doza ilişkin de konuşan Bakan Koca, "Biontech sonrası üçüncü doz gerekli mi? Gerekiyorsa ne zaman yapılır ve kimlere yapılmalı? Yarın Bilim Kurulu’nun gündem konularından bir tanesi de bu madde olacak. Bununla ilgili ne zaman ve kimlerden başlayarak uygulanması gerektiği ile ilgili yarın tartışılır. Bununla ilgili alınacak bir karar olduğunda da Bilim Kurulu sonrasında açıklamayı yapmış oluruz" ifadelerini kullandı.

'12 YAŞA LTI ÇOCUKLARA AŞI, GÜNDEMİMİZDE YOK'

Koca, çocuklardaki aşı durumuna ilişkin de "Biz 18 yaş ve üstü vatandaşımıza aşı tanımladık. 12 yaş ve 17 yaş arası olan çocuklarımızı ise tercihe bağlı olarak tanımlamış olduk. 12 yaş altı için şu an Türkiye’de düşünmüyoruz. Önümüzdeki dönem için bir şey söylemem şu an doğru olmaz. Ama şu an için gündemimizde 12 yaş altı çocuklara aşı yapılmasının olmadığını söyleyebilirim" dedi. 

'SMA HASTALIĞI İLE İLGİLİ KİT İHALESİ BAŞLADI'

SMA hastalığına ilişkin de konuşan Koca, şunları söyledi:

"SMA hastalığının önlenmesi için evlilik öncesi taramayı çok önemsiyoruz. Bütün Türkiye’de bu taramayı çok yakın zamanda başlıyor olacağız. Bununla ilgili de kit ihalesi başladı. Zannediyorum önümüzdeki haftalarda bitmiş olur devamında bütün Türkiye’de evlilik öncesi SMA taraması yapılıyor olacak. Buna göre nadir hastalıklar, ama özellikle SMA ile ilgili hem tanı hem tarama hem de tedavide olabilecek yaklaşımları genel anlamda planlamak üzere SMA Bilim Kurulu’nun öngörüsü ve önerisi doğrultusunda bir genel yaklaşım da sergilenecek."

ATAMALAR

Koca, merakla beklenen atamalara ilişkin olarak da bilgi vererek "Sayı netleşmedi, ama zannediyorum bu ay içinde, önümüzdeki birkaç hafta içinde sayı ile ilgili hangi alanlarda kaç kişinin alınacağı ile ilgili bir açıklama da yapılmış olur. Biraz daha sabredelim çok uzamayacak" dedi. 

'ASİSTANLIK SÜRECİ İÇİN REFORM NİTELİĞİNDE YAKLAŞIMLAR İÇERİSİNDE OLACAĞIZ'

Asistanlarla ilgili yeni gelişmeler olup olmayacağının sorulması üzerine cevap veren Koca, "Asistanlarımızın görev yükünün farkındayız. Önümüzdeki dönemde özellikle 4 ay sonra yapılacak olan sınav dahil olmak üzere, asistanlık yani uzmanlık sınavı ve asistanlık süreci dahil olmak üzere reform niteliğinde birtakım yaklaşımlar içerisinde olacağımızı buradan ifade etmek istiyorum. Sınav, eğitim ve çalışma şartları dahil olmak üzere" diye konuştu.