Fahrettin Koca: Aşı olmuş temaslılar izole edilmeyecek

Fahrettin Koca: Aşı olmuş temaslılar izole edilmeyecek

Sağlık bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu'nda alınan yeni kararları açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu'nda alınan kararları açıkladı. Vaka sayılarının bir önceki aya oranla yaklaşık 4 kat birden arttığını belirten Bakan Koca, karantina sürecine ilişkin, "Bugünkü Bilim Kurulumuzda aşısını ve hatırlatma dozunu olmuş temaslı kişilerin karantinaya alınmamasına karar verilmiştir. İzolasyon konusunda ise pozitif vakaların tamamı 7 gün izolasyonu tamamladıktan sonra test yaptırmaksızın izolasyondan çıkabilirler." açıklamasına bulundu.

Koca'nın açıklamaları şöyle:

-Omicron varyantı küresel ölçekte oldugu gibi ülkemizde de baskın varyant haline geldi.

- Vaka sayıları bir önceki aya oranla yaklaşık 4 kat birden arttı. Bununla birlikte hastanelerimzide tedavi edilmesi gereken hasta sayısında yaklaşık yüzde 10'luk bir artış oldu. Salgının önceki dönemlerinde daha az sayıda vaka ile daha yüksek hastaneye yatışlar görüyorduk.

-Turkovac aşımızın Hacettepe Üniversitesi'nde yürütülen primer aşılama faz-3 sonuçları bugün çalışmayı yürüten bilim insanlarımızca açıklandı. Faz-3 aşamasında 1182 gönüllüden elde edilen sonuçlar kamuoyu ile paylaşıldı.

-Bugünkü bilim kurulumuzda aşısını ve hatırlatma dozunu olmuş temaslı kişilerin karantinaya alınmamasına karar verilmiştir. İzolasyon konusunda ise pozitif vakaların tamamı 7 gün izolasyonu tamamladıktan sonra test yaptırmaksızın izolasyondan çıkabilirler.