Fahrettin Altun: Bolton’ın kitabında Erdoğan-Trump görüşmesi yanlış ve tek taraflı yansıtılmış

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, John Bolton'ın kitabında Erdoğan-Trump ilişkilerine ilişkin bölümlere dair yaptığı açıklamada, görüşmelerin ‘tek taraflı, manipülatif ve yanlış’ yansıtıldığını iddia etti.25-06-2020 08:12

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, ABD Başkanı Donald Trump’ın eski ulusal güvenlik danışmanı John Bolton’ın yazdığı kitapta yer alan AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la ilgili bölümleri eleştirdi. Altun, “Eski üst düzey yetkililerin, ciddi diplomatik görüşmeleri ve müttefikler arasında süregelen meseleleri çözüme kavuşturma çabalarını iç siyasi gündemleri için kullanmalarını kabul edilemez buluyoruz” ifadesini kullandı.

Kitapta yer alan iddiaya göre Trump, bir görüşmede Erdoğan’a Halkbank’ın İran’a yönelik yaptırımların delinmesiyle ilgili yargılandığı davada görev alan savcıları görevden alacağını söylemiş. Kitapta olayın devamı şöyle anlatılıyor: 

“Trump, Erdoğan’a bu işi halledeceğini, güney bölgesindeki savcıların kendi adamları olmadığını, (Barack) Obama’nınkiler olduğunu, kendi adamlarını yerleştirildiğinde sorunun çözüleceğini açıkladı.”

'TEK TARAFLI, MANİPÜLATİF, YANLIŞ'

Twitter’dan Bolton’un kitabındaki ifadelere ilişkin açıklamalarda bulunan Altun, kitapta, Erdoğan’ın Trump ile yaptığı görüşmelerin ‘tek taraflı, manipülatif ve yanlış’ yansıtıldığının anlaşıldığını iddia ederek şöyle devam etti: 

“‬‪Bu tezviratın, iç siyasi hedefler ve kişisel kazanç amacı taşıdığı ortadadır. Türkiye olarak Sayın Cumhurbaşkanımızı hedef alan bu tür manipülasyonlara artık şaşırmıyoruz. Ancak bu tür olaylara tepkimizi koyarak algı çalışmalarını yıkmaya devam edeceğiz.”

'TRUMP NATO MÜTTEFİKİNE DAHA ÇOK KULAK VERDİ'

Erdoğan ve Trump’ın, derin farklılıklara ve Washington’da Türkiye’yi hedef alan düşmanca seslere rağmen Türkiye-ABD ilişkilerinin tamir edilmesi ve istikrarlı bir şekilde sürmesi için büyük çaba gösterdiğini öne süren Altun, ‬”‪Sayın Cumhurbaşkanımız her fırsatta Türkiye’nin önceliklerini açıkça dile getirmekte; çıkarlarımızı en güçlü biçimde savunmaktadır. FETÖ militanlarının iadesi, PKK/YPG ve Halkbank konularında hem özel hem de kamuya açık ortamlarda aynı tavır içerisinde olmuşlardır.‬ ‪Türkiye ve ABD arasındaki bu meseleler, Obama dönemine kadar uzanmaktadır. Esasen Sayın Trump, kendisinden önceki yönetime kıyasla NATO müttefikine daha çok kulak vermiş; bu durum tarafımızca doğal karşılanmıştır” dedi.‬

'TÜRKİYE-ABD İLİŞKİLERİ DAHA DA GÜÇLENECEK'

Erdoğan’ın başbakanlık ve cumhurbaşkanlığı dönemlerinde birçok ABD başkanıyla çalıştığını anımsatan Altun, şunları söyledii: 

“Kendisinin muhataplarına karşı açık sözlü olduğu; özel ve kamuya açık ortamlarda aynı şeyleri söylediği tarafsız yorumcuların takdiridir.‬ Eski üst düzey yetkililerin, ciddi diplomatik görüşmeleri ve müttefikler arasında süregelen meseleleri çözüme kavuşturma çabalarını iç siyasi gündemleri için kullanmalarını kabul edilemez buluyoruz.

Türkiye-ABD ilişkilerinin bu tür çabaların üstesinden gelerek daha da güçleneceğine şüphemiz yoktur. Ülkelerimizin ciddi müşterek çıkarları ve değerleri vardır. Sayın Cumhurbaşkanımız, ABD Başkanı Trump ile açık ve dürüst diyaloğunu sürdürecektir.”