Facianın Altından Özelleştirme Politikaları Çıktı

Yaşamını yitirenlerin aileleri tarafından düzenlenilen törenlerde "Kader değil, devlet" sloganları atılmıştı.20-08-2018 22:38

İtalya'nın Cenova kentinde geçen hafta üzerinden otoyol geçen Morandi Köprüsü'nün çökmesi sonucu 43 kişinin yaşamını yitirdiği faciayla ilgili skandal bir gerçek ortaya çıktı.

İtalya’nın en büyük otoyol geçiş şirketi olan Atlantia grubuna bağlı Autostrade’nin Ulaştırma Bakanlığı tarafından direnç kapasitesinin yüzde 20’sini yitiren ve onarım gerektirdiği belirtilen köprü hakkında 6 ay önce uyarıldığı açıklandı.

Uyarıya rağmen ne ilgili bakanlık, ne de otoyol şirketi köprünün yoğunluğunu azaltmak üzere trafiği sınırlandırmak, ağır taşıtların geçişini engellemek, tali yol bağlamak gibi gerekli önlemleri almadı.

LİSANSI İPTAL EDİLECEK

Mayıs ayında kurulan yeni hükümetin de İtalya’daki otoyolların yarısını işleten Autostrade’nin lisansını iptal etmek istediği biliniyor.

AİLELER BOYKOT ETMİŞTİ

Faciada yaşamını yitirenler için yapılan resmi törenler, aileler tarafından boykot edilmiş ve yaşamını yitirenlere başka törenler yapılmıştı. Bu törenlerde "Kader değil, devlet" sloganları atılmıştı.