Facebook: Çıplak fotoğraflarınızı bize de gönderin

Facebook'un, sosyal medyada çıplak fotoğraflarla yapılan şantaj vakalarının önüne geçmek için bulduğu ‘çözüm’ tartışma yarattı.09-11-2017 06:44

ABD'li popüler sosyal paylaşım platformu Facebook, ‘intikam pornosu’ adı verilen ve sosyal medya üzerinden çıplak fotoğraflarla yapılan taciz ve şantaj vakalarının önüne geçebilmek için tartışma yaratan bir ‘çözüm’ buldu. Avustralya’da başlatılan pilot uygulama ile belirli bir fotoğrafının, eski bir sevgili tarafından istismar edileceği endişesini taşıyan kişiden önce resmi makamlara başvurması ardından da bu görüntüyü şirketle paylaşması istendi. Şirketin açıklamasına göre paylaşılan bu görüntü, şirkette saklı kalacak ve “dijital parmak izine” dönüştürülecek.

Habertürk'ün haberine göre dijital imzası çıkarılan fotoğraf, başka ellere geçmemesi için kalıcı olarak kullanılmaz hale getirilecek. Dijital parmak izi ise Facebook’un ‘yüz tanıma’ ve ‘fotoğraf eşleştirme’ teknolojisinin bir aracı. İddiaya göre, görüntünün sayısal kodları sayesinde, bir başkası, kişinin bu fotoğrafını Facebook, Instagram ve Messenger’da paylaşmaya kalkıştığında devreye girecek, fotoğrafı tanıyıp paylaşılmasını engellenecek. Facebook bu yöntemle, bu suçun kurbanlarını “bir nebze de olsa” rahatlatmak amacında olduğunu savunurken, öneri tepkilere neden oldu.