Fabrikada bir işçinin koronavirüs testi pozitif çıktı: İş bırakan işçilere patron saldırdı!

İzmir'de tekstil fabrikasında, bir işçinin Kovid-19 testinin pozitif çıkması üzerine iş bırakan işçilere, patronun sopalı adamları saldırdı.04-04-2020 13:26

İzmir'in Çiğli ilçesinde bulunan Akar Tekstil fabrikasında bir işçinin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testi pozitif çıktı. DERİTEKS'in örgütlü olduğu ve 2 bin kişinin çalıştığı fabrikadaki işçiler, haberi öğrenince İşçi Sağlığı ve Güvenliği Yasasının 13. maddesine dayanarak işten kaçınma haklarını kullandılar ve üretimi durdurdular. İşçilerin iş bırakması üzerine eli sopalı bir grup işçilere saldırdı. Patron işçileri işten atmakla tehdit etti.

Evrensel'in haberine göre, İzmirin Çiğli ilçesinde Akar Tekstil fabrikasında dün bir işçinin yeni tip koronavirüs testinin pozitif olduğu duyumunu alan işçiler, üretimi durdurarak fabrika bahçesine çıktı. İşçiler açıklama yapılmasını ve fabrikada çalışmanın durdurulmasını beklerken patron Hayrettin Akar, işçilere yaptığı konuşmada iş yerinde vaka olmadığını ileri sürüp Sağlık Bakanlığının fabrikada alınan önlemleri onayladığını ve "çalışılabilir" dediğini söyledi, işbaşı yapılmasını istedi.

'SİPARİŞLER VAR'

İşçilere, “Bu ayın 20’sine kadar siparişlerimiz var, ayın 10’unda maaşınızı ödeyebilmem için çalışacağız. Sonrası için de kısa çalışmaya başvuracağız” diyen patron, işçileri işbaşı yapmamaları durumunda işten atmakla tehdit etti. İl Sağlık Kurulundan görevlilerin fabrikaya geleceği bilgisi ve patronun çağrısı üzerine işçiler işbaşı yaptı. Bu sırada fabrika önüne gelen DERİTEKS yöneticileri, fabrikada bulunan sağlık görevlilerinin talimatıyla içeri alınmadı.

Fabrikaya gelen İl Sağlık Kurulu, bir işçide yeni tip koronavirüs vakası olduğunu doğrulamasına rağmen  “Önlemler yeterli, çalışmaya devam edilebilir” kararı işçilerin ve sendikacıların tepkisine neden oldu.

PATRON İŞÇİLERE SOPALARLA SALDIRDI

Vakanın kesinleşmesiyle işçiler işbaşı yapmadı. Fabrikada örgütlü olan DERİTEKS İzmir Şube yöneticileri de fabrika önüne geldi. Bu arada eli sopalı bir grup, iş bırakan işçilere saldırdı. İşçilerin cep telefonuyla çektiği videolara da yansıyan saldırı sonrası arbede yaşanırken, fabrikaya gelen polis görüntü almak isteyen Evrensel muhabirini engelledi.