Ezidi katliamının yıl dönümünde bir dakikalık sessizlik çağrısı

IŞİD saldırısı sonucu katledilen Ezidileri anmak için HDK Halklar ve İnançlar Komisyonu, Şengal Katliamı’nın yıldönümü olan 3 Ağustos'a ilişkin yaptığı yazılı açıklamayla 1 dakikalık sessizlik çağrısında bulundu.02-08-2019 18:00

HDK Halklar ve İnançlar Komisyonu, Şengal Katliamı’nın yıl dönümü vesilesiyle yaptığı yazılı açıklamada, “3 Ağustos 2019 günü saat 11.00’de 1 dakikalık sessizlik çağrısına bütün halkımızı davet ediyoruz” dedi.

'EZİDİ HALKININ UĞRADIĞI KATLİAM TÜM DÜNYADA YANKILANAN BÜR ÇIĞLIĞA DÖNÜŞTÜ'

Açıklamada, “Emperyalist devletler, ‘kendi elleriyle çizdikleri’ sınırları, kendi elleriyle silmeye kalkınca Ezidiler, 21. yüzyılın en korkunç vahşetine maruz kaldı. Ortadoğu’yu bir kör karanlıkla yangın yerine çeviren IŞİD barbarlığına karşı, bölgede direnenler olduğu kadar, yollarındaki taşları ayıklayanlar da vardı. Bu örgütlü vahşetin karşısında iyilikten başka yol bilmeyen Ezidi halkının 3 Ağustos 2014’te asırlardır yaşadıkları Şengal coğrafyasında uğradığı katliam, tüm dünyada yankılanan bir çığlığa dönüştü” ifadelerine yer verildi.

'EZİDİ KADINLARI CANLARI PAHASINA YAŞADIKLARI TOPRAKLARI SAVUNDU'

400 bin Ezidi’nin vatanını terk etmek zorunda kaldığı belirtilen açıklamada, “Bu katliamda öldürülen Ezidi halkının yanı sıra binlerce kadının hâlâ IŞİD’in elinde olduğu biliniyor. Güneşten evvel kalkıp güneşi doğuran Ezidi kadınların büyük bir kısmı, doğup büyüdükleri toprakları canları pahasına savunmayı, savaşmayı seçerek bölgede yaşayan kadınlara hayati önemde bir örnek teşkil etti” denildi.

Son olarak açıklamanın devamında, HDK Halklar ve İnançlar Komisyonu olarak bizler, soykırımın Birleşmiş Milletler tarafından tanınmasını, Ezidi halkının temel haklarının garanti altına alınmasını ve olası katliamlara karşı korunmasının temin edilmesini öncelikli olarak görüyor ve katliamın yıldönümü olan 3 Ağustos 2019 günü saat 11.00’de 1 dakikalık sessizlik çağrısına bütün halkımızı davet ediyor”  ifadeleri yer aldı.