Evli olduğu kadını balkondan atan erkeğe ‘akıl sağlığı’ tahliyesi!

Esenyurt’ta Sevda Gürler’i balkondan atarak hayatını kaybetmesine neden olan Bahadır Gürler için Adli Tıp Kurumu'ndan rapor geldi. Raporda sanık Gürler'in akıl sağlığının yerinde olmadığı için cezai sorumluluğu olmadığı belirtilince, mahkeme sanığın tahliyesine karar verdi.22-01-2020 12:35

İstanbul Esenyurt’ta evli olduğu Sevda Gürler’i balkondan atarak hayatını kaybetmesine neden olan Bahadır Gürler, Adli Tıp Kurumu'ndan ‘akıl sağlığı yerinde değil’ raporu gelince mahkeme tarafından tahliyesine karar verildi.

Bakırköy 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nce görülen ilk duruşmada Sevda Gürler'i balkondan atarak öldüren Bahadır Gürler, olay anını net olarak hatırlamadığını fakat emniyette verdiği ifadenin doğru olduğunu söyledi.

Gürler, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde 15 gün yatarak tedavi gördüğünü ve 1 yıl boyunca ilaç kullandığını ifade etti.

Mahkeme, Gürler'in akli dengesinin yerinde olup olmadığının tespit edilmesi için sanığın Adli Tıp Kurumu'na sevk edilmesine karar verdi.

‘İŞLEDİĞİ FİİLİN SONUÇLARINI ALGILAYAMADI’

Adli Tıp Kurumu'nun hazırladığı rapor, dördüncü duruşmada mahkemeye ulaştı. Raporda sanık Gürler'in akıl sağlığının yerinde olmadığı, bu sebeple de cezai görüşünün olmadığı ifade edildi.

Raporun gelmesinin ardından mütalaasını açıklayan savcı, sanığın olay anında akıl hastalığı nedeniyle işlediği fiilin sonuçlarını algılayamadığını söyledi.

Sanık Gürler'in davranışlarını yönlendirme yeteneğinin önemli derecede azalmış olduğunu ifade eden savcı, sanığa ceza verilmesine yer olmadığına dair karar verilmesini istedi.

Mahkeme heyeti de Adli Tıp Kurumu raporunu dikkate alarak sanığın akıl hastaları için yüksek güvenlikli sağlık kurumlarından birinde korunmasına ve tedavi edilmesine karar vererek sanığı tahliye etti. Heyet, Adli Tıp Kurumu raporuna karşı tarafların savunmalarını hazırlamaları için duruşmayı erteledi.