Evli olduğu erkek tarafından öldürülen Fatma Altınmakas haberlerine erişim engeli

Muş Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, kayınbiraderi tarafından cinsel saldırıya uğrayan ve evli olduğu erkek tarafından öldürülen Fatma Altınmakas'a dair haberlere erişim engeli getirtti.25-07-2020 10:29

Muş’un Malazgirt ilçesinde kayınbiraderi tarafından cinsel saldırıya maruz bırakıldığı için şikâyetçi olduktan sonra evli olduğu erkek tarafından öldürülen Fatma Altınmakas’a dair bazı haberlere erişim engeli getirildi. Erişim engeli için başvuran ise Muş Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü oldu.

Katledilen Fatma Altınmakas, 12 Temmuz günü Konakkuran Jandarma Karakolu'nda kendisine cinsel saldırıda bulunduğu suçlamasıyla, evli olduğu erkeğin kardeşi Sinan Altınmakas'ı şikâyet etti.

Türkçe bilmeyen Altınmakas’ın ifadesinde Kürtçe tercüman bulundurulmadığı için darp eedildiğini anlatamadığı ancak sağlık kontrolü için götürüldüğü Adli Tıp'ta şiddetin belirlendiği söylendi. 6 çocuk annesi Fatma Altınmakas, başvurusundan iki gün sonra, 14 Temmuz’da, evli olduğu Kazım Altınmakas tarafından öldürüldü.

HABERLERE ERİŞİM ENGELİ

Cumhuriyet'in haberine göre, Fatma Altınmakas cinayetinin arkaplanını sorgulayan bu haberlere erişim engeli getirildi. Muş Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'nün başvurusuyla mahkeme, Mezopotamya Ajansı’nın haberleştirdiği bilgilerle, Evrensel.net’te yayımlanan “Öldürülen Fatma Altınmakas’ın kardeşi: Ablam toplumsal baskıyla öldürüldü” başlıklı habere erişim engeli getirdi. Mahkeme kararında, bu haberin yanı sıra pek çok haber sitesinde Fatma Altınmakas cinayetine dair haberlere de erişim engeli getirildiği görülüyor.

#FATMAALTINMAKASASESOL ETİKETİ ENGELLENDİ

Mahkemenin erişim engeli kararında, onlarca haber sitesinde yer alan haberlerin yanı sıra Ekşisözlük'teki Fatma Altınmakas başlığına ve Twitter'da #FatmaAltınmakasaSesOl etiketi ile yapılan paylaşımlara erişim engeli getirildi. Twitter'ın erişim engeli kararını uygulayıp uygulamayacağı henüz bilinmiyor.

ÇOCUKLARIN PSİKOLOJİLERİ GEREKÇE GÖSTERİLDİ

Muş Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünün, Malazgirt Sulh Ceza Hakimliği'ne yaptığı erişim engeli başvurusunda, katledilen Fatma Altınmakas’ın çocuklarının psikolojilerinin bu haberler nedeniyle olumsuz etkilenebileceği belirtildi.