Açlık grevleri ve ölüm oruçları sona erdi

Açlık grevindeki ve ölüm orucundaki eylemciler Öcalan'ın mesajından sonra eylemlerini sona erdirdi.26-05-2019 17:50

Asrın Hukuk Bürosu, sabah saatlerinde İmralı F Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan müvekilleri PKK lideri Abdullah Öcalan'ın cezaevlerinde başlayan açlık grevi ve ölüm oruçlarına ilişkin mesajını kamuoyuna açıkladı.

Öcalan eylemlerin amacına ulaştığını ve sona ermesi gerektiğini ısrarlı vurguladı.

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre Abdullah Öcalan’ın “Eyleminizin sona ermesini bekliyorum” çağrısından sonra tutuklular, açlık grevini ve ölüm orucunu sonlandırdıklarını duyurdu. 

Leyla Güven de Öcalan'ın açıklamasından sonra "Bu zafer Zülküf hevalin,  Ayten hevalin, Medya hevalin, Zehra hevalin, Gonca hevalin, Mahsun hevalin ve tüm direnişçi arkadaşların hayata geçirdiği eylemler sayesinde gelişti. Yine annelerin eyleminin kazanımıdır. Sayın Öcalan'ın dediği gibi demokratik siyasetimizi sürdüreceğiz. Kürt halkı tarih boyunca kimseye haksızlık etmemiştir. Bu nedenle eylemimizi annelerle birlikte yürütmeye devam edeceğiz. Mutlaka kazanacağız. Zalimin zulmü varsa mazlumun da Allah'ı var. Bu yüzden kazanacağız. Annelerin ellerinden öpüyorum zafer Kürt halkınındır. Sayın Öcalan'ın sesi çıktı, artık Ortadoğu coğrafyası bahardır. Bugünden itibaren her şey çok güzel olacak" şeklinde konuştu. 

Açlık grevindeki üç HDP'li vekil ise "Leyla Güven ile başlayan ve 4 bini aşkın tutsak ile devam eden açlık grevi ve 30 tutsağın ölüm orucuna çevirdiği direniş, Sayın Öcalan'ın çağrısıyla bugün itibarıyla sona erdi" ifadelerini kullandı. 

TEDAVİLER BAŞLADI

Leyla Güven ile birlikte 3 Mart’tan bu yana açlık grevinde bulunan HDP milletvekilleri Dersim Dağ, Tayip Temel ve Murat Sarısaç, ambulanslarla özel bir hastaneye kaldırıldı. 

Tutuklu bulundukları cezaevlerinde tahliye edildikten sonra açlık grevlerini evlerinde sürdüren Sedat Akın (Batman), İsmet Yıldız, Sevican Yaşar, Salih Tekin, Bilal Özgezer, Mustafa Yıldız, Naime Çelik, Halef Yiğit (Mardin) ve Ahmet Öngün (Mardin), Diyarbakır’da iki ayrı özel hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı. 

Açlık grevindeki milletvekilleri ve yurttaşların kaldırıldığı özel hastaneler zırhlı araçlarla polis ablukası altına alındı.