Evde baktığı hayvanı sokağa terk edenlere para cezası geliyor

Evde baktığı hayvanı sokağa terk edenlere para cezası geliyor

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlanan taslağa göre, pet shopların balık ve kuş türleri dışında hayvan bulundurulması yasaklanacak, evde baktığı hayvanı sokağa terk edenlere de para cezası uygulanacak.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, “Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik” taslağı hazırladı. Buna göre, evde bakılan kedi ve köpeğe pasaport verilecek ve çip takılacak. Bu hayvanlar 15 gün içerisinde veri tabanına kaydedilecek. Mikroçiplerin seri numaraları, hayvan sahiplerinin ad ve soyadları ile adresleri yer alacak. Evde bakımını yaptığı kedi ve köpeği sokağa atarak kaderine terk edenlere para cezası uygulanacak.

KATALOGDAN HAYVAN SEÇİLECEK

HaberTürk’ten Aykut Yılmaz’ın haberine göre, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, daha önce TBMM Çevre Komisyonu’ndan geçen ancak kadük olan ‘Hayvanları Koruma Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nı yeniden TBMM gündemine getirmeye hazırlanıyor. Bakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, pet shopta balık ve bazı kuş türleri dışında hayvan bulundurulması yasaklanıyor. Kedi, köpek gibi hayvanlar ısı ve ışık dengesi olan üretim yerlerinde kalacak. Bu hayvanları almak isteyen kişiler, pet shoplardaki kataloglardan seçim yapacak.

DAHA FAZLA