Ev Sahiplerinin 'Oğlum Evlenecek' Mazeretine Yargıtay Engeli

Yargıtay, ​ev sahipleri ile kiracılar arasında sıklıkla karşılaşılan "Oğlumu evlendireceğim evimi boşalt" tartışmasında kriterleri belirledi.25-08-2018 16:46

Yargıtay, verdiği kararla ev sahiplerinin "Oğlum evlenecek evimi boşalt" mazeretetinin her durumda geçerli olmadığına karar verdi.

Dava konusu olayda, kira sözleşmesine; ev sahibinin kontratı yenilemeyeceğini süre bitiminden en az iki ay önce bildirmesi ve kiracıya da evden çıkmadan iki ay önce durumu bildirmesi şartı konuldu. Fakat ev sahibi, kontrat bitimine iki aydan az süre kala, "Oğlum evlenecek, bu nedenle eve ihtiyacımız var" diyerek kiracının evden çıkmasını istedi. Kiracı evi boşaltmayınca, ev sahibi tahliye davası açtı.

MAHKEMEDEN EV SAHİBİ LEHİNE KARAR

İstanbul 10'uncu Sulh Hukuk Mahkemesi'nde görülen davada heyet, ev sahibinin 'zorunlu ihtiyacı' diyerek ve kontrat süresinin de sona eriyor olmasını dikkate alarak kiracının evi tahliye etmesi gerektiğine karar verdi.

YARGITAY BOZDU

Mahkemenin ardından dosya Yargıtay 3'üncü Hukuk Dairesi'ne geldi. Yargıtay, kira sözleşmesinde 'iki ay şartı' bulunduğunu, kontrat yenileme süresine iki aydan az süre kalmışsa artık kontratın kendiliğinden yenileneceğini belirterek, yerel mahkemenin kararını bozdu.