Euronews Türkçe'nin yayını durduruldu

Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecine katkı sağlayacağı gerekçesiyle açılan Euronews Türkçe kanalının yayını durduruldu.31-01-2018 21:06

Fransa merkezli yayın organı Euronews'in Türkçe kanalı, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) ile ortaklığı Bakanlar Kurulu kararıyla sonlandırılmasının ardından durduruldu.

151 ülkede 24 saat yayın yapan haber kanalı, "Türkiye'nin AB'ye giriş sürecine katkı sağlamak, uluslararası Türkçe yayıncılığın geliştirilmesi ve Türkiye'nin yurt dışında tanıtılmasına destek olmak" amacıyla 2011 yılında açılmıştı. 

TRT, yüzde 15.70'lik hissesiyle France Televisions (Fransa), RAI (İtalya) ve RTR'nin (Rusya) ardından Euronews'ın dördüncü büyük hissedarı olmuştu. Ancak bu hisse zamanla kademeli olarak düşürülmüş kanalın denetleme kurulundaki söz hakkını kaybeden TRT ortaklığı sonlandırmıştı.

Resmi Gazete'nin yer alan bakanlar kurulu kararına göre, TRT ve Euronews SA ortaklığına ilişkin karar yürürlükten kaldırılmıştı. Karar, TRT'nin yazısı üzerine bakanlar kurulu tarafından alınmıştı.