ETA oylama yaparak kendi tasfiye sürecini başlattı

Bask bölgesinin bağımsızlığı için mücadele eden ETA'nın örgütün tasfiyesini oylamaya sunduğu açıklandı.22-02-2018 17:00

ETA, örgütün tasfiyesini iç oylamaya sundu. ETA liderleri açıklamalarında "Tüm gücümüzü siyasi süreci geliştirmek amacıyla sunmak için silahlı mücadele ve onunla bağlantılı eylemlerin dönemini sonlandırmalıyız. Bizim için en faydalı durum, aynı zamanda Bask işçileri ve Bask halk kesimleri için de, önceki dönemi arkamızda bırakmak ve tamamen yeni bir dönem başlatmak" ifadelerini kullandı.

KARAR YAZDAN ÖNCE VERİLECEKÖ

ETA, örgütü dağıtma önerisinin tartışmaya açıldığını ve ETA'nın hayattaki üyelerinin yapacağı oylamanın sonucunun yazdan önce belirlenmesinin beklendiğini duyurdu.1950'lerin sonunda Diktatör Fransisco Franco döneminde kurulan ETA, liderleri dahil yüzlerce mensbunun yakalanması ve silah cephanelerine yapılan baskınlarla son yıllarda zayıflamıştı.

Nisan 2017'de örgüt, silahsızlanma sürecini tamamladığını ve örgütün geleceği konusunda iç tartışmayı başlattığını da açıklamıştı.Cezaevinde 300'den fazla, dışarıda ise 20-30 üyesi olduğu sanılan ETA geleneksel olarak önemli kararları örgüt içi tartışmalarla alıyor.

ETA şu ana kadar ön şartsız olarak örgütü dağıtma yönünde İspanya ve Fransa'dan gelen baskılara direndi ve ön şart olarak cezaevindeki ve dışarıdaki üyelelerinin durumunu görüşmek istediğini açıkladı.