'Et ithali yok' diyen Pakdemirli'nin sözü boşa düştü

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin 'Bugün itibarıyla altı ay-bir yıl et ithaline gerek olmayacak' sözü altı ay sonra boşa düştü.01-07-2019 09:15

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin 'Bugün itibarıyla altı ay-bir yıl et ithaline gerek olmayacak' diyerek geçen yıl 30 Kasım’da yaptığı sözü altı ay sonra boşa düştü.

14 Haziran’da çıkan Cumhurbaşkanlığı kararı ile Sırbistan’dan 5 bin ton taze, soğutulmuş ve dondurulmuş büyükbaş hayvan eti alınmasına karar verildi.

Cumhuriyet'ten Mustafa Çakır'ın haberinde, CHP Tekirdağ Milletvekili Özcan Aygun, “Bakan kendi sözünü ayaklar altına aldı” diye konuştu. Aygun, hazırladığı raporla tarım politikasındaki çöküşü ithalat politikası üzerinden ortaya koydu. Türkiye’nin yüzölçümünün 11’de 1’i olan Sırbistan’dan büyükbaş hayvan eti; taze, soğutulmuş et alınacağına dikkat çeken Aygun, “Hani altı ay et ithal etmeye gerek yoktu? Vizyon, plan, strateji olmazsa verdiğiniz sözleri kendi kararlarınızla tekzip edersiniz” dedi. Aygun, “Nüfusu 7.1 milyon olan Sırbistan’dan bu kadar çok ürün ithal edecek hale geldiysek tarım iflas etmiş demektir. Tarım ve Orman Bakanlığı’nı kapatın. Utanç verici bir tablo” çağrısı yaptı.