ESP eski Genel Başkanı Çiçek Otlu tahliye edildi

ESP eski Genel Başkanı Çiçek Otlu’nun yargılandığı davada 2 buçuk yıllık tutukluluğun ardından tahliye kararı verildi.13-09-2019 13:49

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) eski Genel Başkanı Çiçek Otlu’nun yargılandığı davada 2 buçuk yıllık tutukluluğun ardından tahliye kararı verildi. İstanbul Çağlayan Adliyesi, 25. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın 8. duruşmasında tutuklu yargılanan Çiçek Otlu ve eski İstanbul İl yöneticisi Ali Haydar Keleş tahliye edildi.

Hakim karşısına çıkan Çiçek Otlu, savunmasında “Sadece bu mahkemede değil pek çok mahkemede yargılanıyorum. Hepsinin gerekçesi ESP eylemleri ya da programatik görüşlerimiz doğrultusunda katıldığım eylemler. HDP önünde oturan ailelerin gözyaşı tartışılıyor. Acının ve gözyaşının rengi yoktur. Ben de yıllardır Galatasaray’da oturan Cumartesi Anneleri'nin eylemlerine katıldım; dosyası zaman aşımına uğratılmak istenen Hasan Ocak için adalet istedim. Ölmek istemiyorum; yaşamak istiyorum diyen kadınların sesi oldum. Nasıl kadına şiddet var ise; benim için de benzer bir durumdur tutukluluk. Yargı reformu deniyor; demokratik çözümden bahsediliyor. Bu yargılamada ifade ve örgütlenme hakkı ihlal ediliyor, hukuk katlediliyor. Mahkeme tutsaklığımıza son vermelidir” dedi.

Mahkeme savunmalar sonrasında verdiği kararla Otlu ve Keleş hakkında tahliye kararı verdi.