Eski Yargıtay ve YSK üyesine 12 yıl hapis cezası

15 Temmuz sonrası meslekten ihraç edilen eski yargı üyelerinin yargılanmasına devam ediliyor. Mahkeme, eski hakim İbrahim Zengin'i 'FETÖ üyesi olmak' suçundan 12 yıl hapis cezasına çarptırdı.09-05-2019 08:35

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, eski Yargıtay ve Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyesi İbrahim Zengin'i 'FETÖ' üyeliği iddiasıyla 12 yıl hapis cezasına çarptırdı.

15 Temmuz darbe girişimi sonrası meslekten ihraç edilen ve tutuklanan Anayasa Mahkemesi (AYM), Yargıtay, Danıştay ile Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üyelerinin yargılanmasına devam edildi.

İlk derece mahkemesi sıfatıyla Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nce, Yargıtay ek binadaki salonda görülen duruşmaya, tutuklu sanık Zengin ile avukatı katıldı.

Esas hakkındaki savunmasında suçlamaları kabul etmeyen Zengin,  'FETÖ' evlerinde kalmadığını, toplantılarına da katılmadığını söyledi. 

'ADAY OLMADIM'

YSK üyeliğine Yargıtay Genel Kurulu'nca seçildiğini belirten Zengin, "Gizli yapılan oylama sonucu, Yargıtay üyelerinin çoğunluğunun oyunu alarak YSK üyeliğine getirildim. Örgüt talimatıyla YSK üyeliğine seçilmedim, aday olmadım. YSK üyeliğim süresince de hukuka aykırı, şaibeli, şüpheli bir işlemime, davranışıma rastlanmaz." dedi.

ByLock kullanıcısı olmadığını da dile getiren Zengin, hakkındaki tanık ifadelerinin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Meslek hayatı boyunca hukuka aykırı iş ve işlem yapmadığını savunan Zengin, 'FETÖ'ye yardım da etmediğini, suçsuz olduğunu belirterek, beraatini istedi.

Zengin ve avukatının savunmasının ardından duruşmaya ara verildi.

ÖNCE 9 YIL HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILDI

Daha sonra Yargıtay 9. Ceza Dairesi heyetinin aldığı karar, heyete başkanlık eden Daire Üyesi Fevzi Yıldırım tarafından okundu.

Karara göre, sanık İbrahim Zengin'e, "FETÖ'ye üye olmak" suçundan, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 314/2. maddesi gereğince alt sınırdan uzaklaşılarak dokuz yıl hapis cezası verildi.

12 YIL HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILDI

Cumhuriyet'te yer alan habere göre, terör suçlarında cezanın yarı oranında artırılmasını öngören 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun 5/1 maddeleri uyarınca sanığa verilen ceza, 13 yıl 6 aya çıkarıldı.

Sanığın duruşmalardaki hal ve tavırları nedeniyle TCK'nin 62. maddesindeki indirim uygulanarak, ceza 12 yıla düşürüldü.

Mahkeme heyeti sanık İbrahim Zengin'in tutukluluk halinin devamına da hükmetti.

Bu karara karşı temyiz yoluna başvurulabiliyor. Temyiz istemini, Yargıtay Ceza Genel Kurulu görüşecek.