Eski futbolcu Arif Erdem'in iadesi istendi

Erdem hakkında Adalet Bakanlığınca hazırlanan iade talepnamesi, Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla ABD'ye iletildi.24-01-2020 19:29

Adalet Bakanlığı, ‘FETÖ’ üyeliğinden firari olan eski futbolcu Arif Erdem'in ABD'den iadesini talep etti.

‘FETÖ'nün futbol yapılanması’ adıyla açılan davaya bakan İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi, eski futbolcu Arif Erdem'in Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) olduğuna yönelik haberlerin yayımlanmasının ardından sanığın iadesine yönelik talepname hazırladı. Erdem hakkındaki iade talepnamesi Adalet Bakanlığınca Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla ABD'ye iletildi.

‘GÜLEN’LE SIK SIK GÖRÜŞTÜ’

FETÖ'nün futbol yapılanması’ davasındaki bazı sanıklar, toplantılara katılan Erdem'in cemaat lideri Fethullah Gülen'le 1994'teki görüşmede bulunduğunu belirtmişti. 

HTS analiz raporlarına göre ise Arif Erdem'in, 2012-2013 yıllarında Gülen'in kullandığı cep telefonuyla 289 kez görüştüğü ve mesajla iletişim kurduğu belirlenmişti.

‘BYLOCK KULLANICISI’ İDDİASI

Bir tanık beyanında, ‘FETÖ'nün şifreli haberleşme programı ByLock kullanıcısı da olduğu iddia edilen Erdem'in, 2002'deki Dünya Kupası maçlarından sonra milli takım futbolcularına dağıtılan primlerin bir kısmını Gülen'in yardımcılarından Cevdet Türkyolu'na teslim ettiği bildirilmişti.

15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminden sonra 23 Temmuz 2016'da yurt dışına kaçtığı tespit edilen eski futbolcu Erdem'in, bir gizli tanık beyanına göre "imam" olarak nitelendirildiği de belirlenmişti.