Eski DYP'li vekile cinsel saldırı suçlaması

Eski milletvekili tarafından cinsel saldırıya uğrayan kadının şikayeti hakkında 'takipsizlik' kararı verildi. İleri'nin ulaştığı avukat kararı değerlendirdi.01-03-2018 16:46

Beste Sarıkaya

Ankara'da eski DYP milletvekili tarafından cinsel saldırıya uğrayan kadının şikayeti hakkında "Tanık ve aleyhte delil yok" denilerek takipsizlik kararı verildi. Karar, AYM'ye taşındı.

Ankara'da 28 Nisan 2014 tarihinde meydana gelen olayda, eski DYP'li milletvekili Salih Çelen, olayın gerçekleştiği tarihte üniversite öğrencisi olan G.G.K.'ye avukatlık bürosunda bulundukları sırada cinsel saldırıda bulundu. G.G.K.'nin şikayeti üzerine başlatılan soruşturma kapsamında ifade veren Salih Çelen, olay günü yeğenine ait büroya gittiklerini, konuştukları sırada yeğeninin gelmesi üzerine G.G.K.'nin bürodan ayrıldığını, cinsel saldırı olayların hiçbirinin yaşanmadığını, bu olayın kendisinden para almak için tasarlandığını iddia etti.

Olayın ardından psikolojik tedavi de gören G.G.K.'nin şikayeti hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından takipsizlik kararı verildi.

SKANDAL KARAR: 'SİYATSETÇİ OLAN ŞÜPHELİ, MAĞDUREDEN DAHA ÇOK ZARAR GÖRÜR'

Savcılığın "Tanık ve aleyhte delil yok" denilen kararında "Şüphelinin evli 3 çocuk sahibi olması, eski parlamenter olarak hala siyasete devam etmesi ve avukat olması göz önüne alındığı zaman uğrayacağı zararın büyüklüğü mağdureden çok daha fazla olacak ve telafisi mümkün olmayan zararlar meydana getirecektir" şeklinde skandal ifadeler yer aldı.

G.G.K., karar hakkında Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliği'ne yaptığı itirazın da reddedilmesinin ardından 19 Aralık 2014'te Anayasa Mahkemesine (AYM) bireysel başvuruda bulundu. Yaklaşık 3 yılın ardından sonuçlanan AYM kararında, eski milletvekili Salih Çelen hakkında yeniden soruşturma yapılması kararlaştırıldı. AYM, ”Kötü muamele yasağının ihlal edildiğine” karar vererek olayla ilgili yeniden ve etkili soruşturma yapılmak üzere dosyanın Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesine karar verdi.

'SAVCI EŞİTLİK İLKESİNE AYKIRI KARAR VERDİ'

Konuyla ilgili konuşan G.G.K.'nin avukatı, "Savcı, 'kişinin siyasetçi olduğu, bu suçu işlemeyeceği' ifadeleriyle eşitlik ilkesine aykırı bir karar veriyor. Yani savcı, 'bu şahıs siyasetçi, 3 çocuk babası, bu suçu işlemez' diyor, oysa ki kanunlar önünde herkes eşittir. AYM'nin kararı da bizi sevindirmiştir" dedi.