Eski AKP Milletvekili Hüseyin Besli, Alevi ve Kürt yurttaşları hedef aldı

Eski AKP Milletvekili Hüseyin Besli, Alevi ve Kürt yurttaşları hedef aldı

Bir dönem AKP'de milletvekilliği yapan Hüseyin Besli, CHP lideri Kılıçdaroğlu'na ilişkin yazısında Alevi ve Kürt yurttaşları hedef aldı ve ve çocuklarını yalancı olarak yetiştirdiklerini öne sürdü.

Eski AKP Milletvekili ve yandaş Akşam Gazetesi yazarı Hüseyin Besli, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu hedef alan bir köşe yazısı kaleme aldı. Besli, söz konusu yazısında Alevi ve Kürt yurttaşlara yönelik de nefret söyleminde bulundu.

Besli, "Mukaddime'ce/27 Yalan söyleme mecburiyeti ve becerisi" başlıklı yazısında, Kılıçdaroğlu'nun yalancılıkla suçlarken, Alevi ve Kürt ailelerin de çocuklarını "yalancı" olarak yetiştirdiklerini öne sürdü. 

Besli'nin yazısından ilgili bölüm şöyle:

"Hala, Kemal Kılıçdaroğlu'nun yalanları karşısında şaşkınlık yaşayanlar için hatırlatalım istedik...

Malum, daha düne kadar, Türkiye'de alevi vatandaşlar kimliklerini açıkça ifade edemiyorlardı. (Ne yaman çelişkidir ki bunun da kökeni CHP zihniyetine dayanır.)

Aksi takdirde bilhassa devlette bir takım yerlere gelemezlerdi.

Bu nedenle, alevi bir anne baba daha doğumdan itibaren çocuklarına kimliklerini gizlemeyi yani yalan söylemeyi öğretmek durumundaydı... Bu bir.

İkincisi; yine malumdur ki Alevilik Türkmenlere mahsus bir şeydir. Türkmen haricindeki, mesela Kürt aleviler ana kitle tarafından makbul sayılmazlar, hatta Alevilik kimliğinin başka bir kimliği örtmek için kullanıldığını bile düşünürler.

Böyle olunca; alevi Kürt bir aile çocuklarına alevi kimliğini gizlemeyi öğrettiği/öğütlediği kadar Kürt kimliğini de saklamayı öğretmek mecburiyetinde kalmaktadır.

Yani söz konusu çocuklar 'çifte kavrulmuş yalancı' olmak durumundadırlar. Ve ne kadar maharetle yalan söyleyebiliyorlarsa o kadar aferin alarak yetişmişlerdir.

Şimdi tam burada İbn-i Haldun'un "adetler zamanla karaktere dönüşür" deyişini hatırlayabiliriz.

Yani, Kemal Kılıçdaroğlu gibiler bir bakıma toplumda bir yer elde etmek için, bir bakış açısına göre masum ve mecburi yalan söyleye söyleye, zamanla yalan söylemeyi ve yalancılığı karakter ittihaz etmiş oluyorlar."