EŞİK'ten İstanbul Sözleşmesi çağrısı

EŞİK'ten İstanbul Sözleşmesi çağrısı

Eşitlik İçin Kadın Platformu yarınki duruşmaya çağrı yaptı, "Hep birlikte kadın dayanışmasını daha da yükselteceğiz" denildi.

İstanbul Sözleşmesi'nin Danıştay'da yarın görülecek duruşması öncesi EŞİK, kadınlara davaya katılım çağrısında bulundu.

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın kararıyla Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararına karşı açılan iptal davasının duruşması yarın görülecek. Ankara'da Danıştay 10. Daire'de görülecek dava öncesi Eşitlik İçin Kadın Platformu-EŞİK duruşmaya katılım çağrısında bulundu.

Sözleşmeden çekilmek isteyenlerin kadınların katledilmelerini seyredenler olduğu belirtilen açıklamada, yarınki duruşmada kadın savunmasının daha da yükseltileceği vurgulandı.

'İSTANBUL SÖZLEŞMESİ'NDEN ÇEKİLMEYİ İSTEYENLER KADINLARIN KATLEDİLMELERİNİ SEYREDENLERDİR'

EŞİK'in açıklaması şöyle:

"İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmeyi isteyenler, aynı zamanda kadınlara yıllardır, 'erkeklerle eşit değilsiniz, çocuk yaşta evlenin, şiddete boyun eğmeyip boşanırsanız nafaka haramdır, çalışırsanız fahişe olursunuz, sokakta kahkaha ile gülmeniz iffetsizliktir, istediğinizi giyinemezsiniz, kendi istediğiniz sayıda doğuramazsınız, her kürtaj bir cinayettir, babanıza ya da kocanıza emanetsiniz' gibi ayrımcı ve cinsiyetçi söylemler üretenler ve bu fikirleri hayata geçirmeye, yasalaştırmaya çalışanlardır. Haklarını, hayatlarını ve yaşanabilir bir dünyayı savunan kadınların mücadelesine 'sürtük' gibi küfürleri yakıştıranlar ve kadınların her gün 3'er 5'er katledilmelerini seyredenlerdir.

Danıştay 10. Dairesi, İstanbul Sözleşmesi’nden Cumhurbaşkanı kararı ile çekilmenin hukuksuzluğuna dair açılmış olan 200’den fazla davada ilk duruşmayı 28 Nisan 2022 günü yapmıştı. EŞİK Platformu’nun çağrısıyla yüzlerce avukat, kadın ve LGBTİ+ örgütü, sendika, meslek kuruluşu ve siyasi partilerin kadın çalışmaları birimlerinin temsilcileri kadınlar olarak Danıştay’da idik ve İstanbul Sözleşmesi’ni birlikte savunduk."

'KADIN DAYANIŞMASINI DAHA DA YÜKSELTECEĞİZ'

EŞİK açıklamasında, kadınların ve hukukçuların İstanbul Sözleşmesi'den çekilmenin hukuksuzluğunu daha önceki duruşmalarda tüm açıklığı ile anlattığı belirtilerek 7, 14 ve 23 Haziran'da yapılacak duruşmalarda kadın haklarını savunmaya devam edeceklerini söyledi.

Açıklama şöyle devam etti:

"Yargı bağımsızlığına ilişkin artık kanıt gerektirmeyen müdahalelere karşın bizler ortak geleceğimiz için hukuktan ayrılmayacağız. AKP Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan’ın TBMM Başkanlığı’na sunduklarını duyurduğu 6. Yargı Paketi'ndeki 24 maddelik 'Hakimler ve Savcılar Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi' ile yeni bir yargıya müdahale girişimine karşın, 'üstünlerin hukukunu' değil, hukukun üstünlüğünü hep birlikte savunmaya devam edeceğiz. 7 Haziran’da saat 09:00'da Danıştay önünde basın açıklaması yapacağız. Saat 09:45'te başlayacak bu duruşmada da hep birlikte kadın dayanışmasını daha da yükselteceğiz."