Esenyurt Kaymakamlığı AKP üyelerini sandık başkanı yapmaya kalkıştı

Esenyurt Kaymakamlığı, Esenyurt İlçe Seçim Kurulu'na sandık başkanlığı için bir liste gönderdi. Söz konusu listedeki üyelerin çoğunluğunun ise aktif AKP üyesi olduğu ortaya çıktı.10-06-2019 14:02

Özgür Yılmaz - @ozguryilmaz344

Esenyurt Kaymakamlığı, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından iptal edilen ve 23 Haziran'da tekrarlanması kararı verilen İstanbul seçimleri için Esenyurt İlçe Seçim Kurulu'na skandal bir liste gönderdi.

Esenyurt İlçe Seçim Kurulu, söz konusu memur üye ve seçmen üyelerin tarafından parti üyeliği sorgulaması için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Siyasi Partiler Bürosu'nca araştırılması istedi.

29 PARTİ ÜYESİ

Büro tarafından sorgulanan sandık başkanlarından 10 tanesinin siyasi parti üyeliği olduğu, sandık kurulu başkanlarından ise 19'unun aktif üyeliği olduğu ortaya çıktı.

İlçe Seçim Kurulu tarafından verilen oy birliğiyle verilen kararda, durum üzerine çoğu AKP üyesi 29 üyenin görev yapamayacağını belirtilerek, "Kaymakamlık tarafından verilen listeden yedek üyelerin seçilmesine karar verilmiştir" dendi. 

KARARDAN ÖTE

Söz konusu kararın yanısıra, memurların herhangi bir siyasi partiye üye olmaları da yasa gereği mümkün değil.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 7. Maddesi bu konuyla alakalı kesin bir hüküm içerir. İlgili maddede devlet memurlarının hiçbir koşulda herhangi bir siyasi partiye üye olmasının mümkün olmadığı açıkça belirtilmiştir. Bununla birlikte devlet memurları bir siyasi parti, kişi ya da zümrenin yararına davranışlarda da bulunamaz.