Eşekle alışveriş yapan kişiye para cezası

Niğde'de eşekle girdiği bir markette alışveriş yapan kişinin görüntülerinin yayılması üzerine başlatılan soruşturmada, alışveriş yapan Halil Gün isimli yurttaşa 4 bin 500 TL para cezası kesildi.08-01-2019 09:31

Marketlerde alışveriş poşetlerinin 1 Ocak’tan itibaren parayla satılmaya başlamasının ardından kimi yerlerden protesto içerikli görüntüler yayınlandı.

Niğde’de de bir kişinin merkez Terminal Caddesi’ndeki markete yöresel kıyafetler giyip eşekle içeri girdiği görüntüler müşteriler tarafından kaydedilerek sosyal medyada yayınlandı.

'ŞAKA İÇİN YAPTIM'

Görüntülerin yayınlanması üzerine yapılan araştırmada eşekle alışveriş yapan kişinin o marketin müdürü Halil Gün olduğu ortaya çıktı. Görüntülerle ilgili olarak emniyete davet edilen Halil Gün’in amacının poşet ücretlerini protesto etmek olmadığını, şaka için yaptığını söylediği öğrenildi.

ADLİ İŞLEM DE BAŞLATILDI

Eşekle girdiği markette müşteri gibi alışveriş yapan kişinin marketin müdürü Halil Gün olduğu ortaya çıkmasının ardından, Niğde Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri tarafından işlem başlatıldı. Markete 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu’na istinaden 4 bin 545 TL idari para cezası uygulandığı belirtirilken, Gün hakkında da adli işlem başlatıldığı öğrenildi.