‘Eşe dosta iltimas yok’ demişti: Erdoğan ‘arkadaşını’ rektör atadı

Rektörlerin atanmasına ilişkin süreç bir kez daha değiştirilirken Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘üniversiteden sınıf arkadaşım’ dediği Marmara Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Mehmet Emin Arat’ı İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Rektörlüğü’ne atadı.03-10-2018 07:01

OHAL KHK’sı ile rektör atama yetkisini tekeline alan AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın nasıl rektör atanacağına ilişkin kafa karışıklığı devam ediyor.

Önce üniversitelerdeki rektör seçimlerini kaldıran, uyum KHK’sı ile YÖK’ün rektör belirlemedeki yetkilerini daraltan Erdoğan, nasıl rektör atayacağına ilişkin usul ve esasları dün bir kez daha değiştirdi. Önce rektörlük için 3 yıl profesörlük şartını kaldırıp ardından Hazine Bakanı damadının 1 yıllık profesör arkadaşını rektör atayan Erdoğan, 5 gün sonra aynı şartı yeniden getirmişti. 2 ay sonra da bu şartı yeniden kaldıran Erdoğan, bir aylık profesör olan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) eski müsteşarını rektör atamıştı.

DİPLOMA TASDİKÇİSİNE ATAMA

Dün 3 üniversiteye daha rektör ataması gerçekleştirildi. Dün yaptığı grup toplantısında yerel seçimlerde aday göstermeye ilişkin yaptığı konuşmada, eşe dosta iltiması gösterilmesine müsade edilmeyeceğini söyleyen Erdoğan aynı gün, 'üniversiteden sınıf arkadaşım’ dediği eski Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Emin Arat’ı İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Rektörlüğü’ne atadı. Diploma tartışmaları sırasında Erdoğan, Rektör Arat’a seslenerek, “1981’de mezun olduk. 1982’de okulumuz Marmara Üniversitesi oldu. Tabii, rektörümüz bizim sınıf arkadaşımızdı. Bugünlerde diploması var mı yok mu diye tartışma başlattılar. Arşivden çıkart şunları yayımlayacak mısın ne yapacaksınız yapın da zaten benim söylediklerime inanmıyorlar belki rektör açıklarsa inanırlar” ifadelerini kullanmıştı. Arat da “Sayın Cumhurbaşkanımızın lisans düzeyinde 4 yıl eğitim veren Ticari Bilimler Fakültesi’nden mezun olduğu sabittir” açıklaması yapmıştı.

FRANSA’DA İMAM YETİŞTİRME PROJESİ

Cumhuriyet’ten Ozan Çepni’nin haberine göre Fransa hükümetinin imamların Türkiye’den gelmesini istememesi üzerine Erdoğan dün bir adım daha atarak Fransa’da imam yetiştirme sürecini hızlandırdı. Din görevlisi yetiştirmek amacıyla İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ne bağlı olarak 2012 yılında açılan ve çeşitli nedenlerden dolayı eğitime ara veren Strazburg İlahiyat Fakültesi’nin yerine Erdoğan bu görevi Marmara Üniversitesi’ne verdi. Fransa’da imam yetiştirme projesi ocak ayında Erdoğan’ın Fransa ziyaretinde Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüşmesinde de gündeme gelmişti. Görüşmeye ilişkin bilgi veren Erdoğan, “Birkaç yıl içerisinde Fransa Strasbourg İlahiyat’tan mezun olan öğrenciler, burada din görevlisi olarak çalışmaya başlayabilirler” ifadelerini kullanmıştı.