Esad'ın danışmanı: Türkiye ve ABD işgalci güç

Esad’ın danışmanı Buteyna Şaban, Türkiye'yi ABD ile birlikte “işgalci güç” olarak gördüklerini söyledi.08-11-2017 14:11

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın danışmanı Buteyna Şaban, Lübnan'daki El Meyadin televizyonuna verdiği mülakatta Suriye'deki son gelişmeleri değerlendirdi. Türkiye'ye sert eleştirilerde bulunan Şaban, Suriye'deki Türkiye ve ABD askerlerinin "işgalci güç" olduğunu söyledi. Şaban, "Türkiye günümüzde sömürgeci bir ülkedir, tıpkı Amerikan güçleri gibi topraklarımızda bulunmaları yasadışıdır. Bu konuyu topraklarımızdaki diğer yasadışı işgalci güçlere nasıl yaklaşıyorsak o şekilde ele alacağız" şeklinde konuştu.

‘RAKKA'DAN VAZGEÇMEDİK’

Esad'ın danışmanı, Şam yönetiminin Suriye Demokratik Güçleri (SDG) tarafından IŞİD'den alınan Rakka'dan vazgeçmediğini de sözlerine ekledi. Suriye'nin bölünmesi gibi bir durumun tartışmaya açılamayacağını vurgulayan Buteyna Şaban, "Herşey Suriyeliler'e ve Suriyeliler arasındaki tartışma sürecine bağlı. Suriye'nin bölünmesi ya da ülkenin bir bölümünün ayrılması veya federalizm tartışma konusu olamaz" ifadelerini kullandı.

‘MUALLİM'İN SÖZLERİ YANLIŞ YORUMLANDI’

Şaban, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) düzenlediği bağımsızlık referandumu sonrasında yaşanan gelişmelere dikkat çekerek, "Irak'ta yaşananların SDG'ye ders olması gerektiğini" söyledi.

Deutsche Welle’nin aktardığı haberde Şaban, Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim'in Eylül ayında yaptığı, "Kürtlerle özerkliği müzakere edebiliriz" şeklindeki sözlerinin yanlış yorumlandığını belirterek, "Ülkenin bütünlüğü konusunu herhangi bir grupla müzakere edecek hiçbir hükümet düşünemiyorum" şeklinde konuştu.