Esad’ın Danışmanı Şaban: Topraklarımızı Türk ve Amerikan işgalcilerden kurtaracağız

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın Basın Danışmanı Buseyna Şaban, "Topraklarımızı Türk ve Amerikan işgalcilerden kurtaracağız" dedi.26-12-2019 07:21

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın Basın Danışmanı Buseyna Şaban, pertol sahaları nedeniyle son anda Suriye'den tamamen çekilme kararından geri adım atan ABD'ye tepki göstererek, topraklarını savumamak gibi bir fikirlerinin hiçbir zaman olmadığını söyledi. 

“Zihnimizde, topraklarımızın teröristler olsun, Türk ya da Amerikalılar olsun yabancı işgalcilerden tamamen kurtarılması gerektiğine dair hiçbir soru işareti yoktur” ifadelerini kullananan Şaban, Amerikan NBC News’e verdii demeçte, ABD Başkanı Donald Trump'ın Suriye petrolünü “güvence altına aldıkları” şeklindeki sözlerine tepki göstererek, “çalmaktan bahsediyor” dedi.

ABD'nin Suriye petrolünde hakkı olmadığını belirten Şaban, petrol sahalarını koruyan Amerikan birliklerine karşı "operasyon" yapacaklarını öne sürdü. 

Rudaw'da yer alan habere göre Şaban, “Zihnimizde, topraklarımızın teröristler olsun, Türk ya da Amerikalılar olsun yabancı işgalcilerden tamamen kurtarılması gerektiğine dair hiçbir soru işareti yoktur” diye konuştu.

Trump yönetimi Ekim ayında Suriye ve Rojava’daki ABD'deki askerlerini çekmeyi planladığını açıklamıştı. Ancak daha sonra, Rojava ve Suriye'nin doğusundaki petrol sahalarının güvenliği için bölgeye yeni askeri birlikler göndermişti.