Esad'dan ABD'ye 'Nazi' benzetmesi

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, "ABD Başkanı devleti temsil etmiyor, o sadece bir şirket yöneticisi. Onun arkasında yönetim kurulu var. Bu kurul ise devletin asıl sahibi olan büyük Amerikan şirketlerini temsil ediyor. Bunlar petrol şirketleri, silah üreticileri, bankalar ve diğer lobiciler" dedi.15-11-2019 22:31

Suriye Devlet Başkanı Esad, ABD ile ilgili “Bir devlet değil, kendi çıkarlarını gözeten şirketler tarafından lideri atanan bir rejimdir” ifadelerini kullandı.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre, Rus haber ajansı RIA Novosti ile haber kanalı Rossiya 24’e konuşan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Suriye Savunma Bakanlığı’nın, 22 Ekim’de Rusya ile Türkiye arasında varılan ‘tampon bölge’ anlaşmasının ardından, Kürt askeri birliklerine mensup kişileri orduya kabul etmeye hazır olduğu yönünde açıklama yaptığını hatırlattı.

Bu teklifin kabul edilmediğini belirten Esad, “(Kürtler) Suriye ordusuna katılmak istemiyorlar, silahlarını muhafaza etme niyetindeler” dedi. Esad ayrıca hükümetinin, “Kürt askeri birliklerini, Türkiye’nin eylemleri sonucu Kuzey Suriye’de kaybedilen toprakların geri alınması için alınacak doğru tutumun, Suriye ordusuna katılmaları ve işgalcilere Türklere karşı savaşmaları olduğu konusunda ikna etmeye çalıştığını” ifade etti.

‘ABD’Yİ SİYASİ HAYDUT OLARAK GÖRÜYORUM’

Esad, ABD yönetimini de Nazi rejimine benzeterek ‘Suriye’den petrol çalmakla’ suçladı. ABD’nin Suriye’deki faaliyetlerini ‘siyasi haydutluk’ olarak görüp görmediği yönündeki bir soruya ise şu yanıtı verdi:

“Evet, öyle görüyorum… ABD Başkanı devleti temsil etmiyor, o sadece bir şirket yöneticisi. Onun arkasında yönetim kurulu var. Bu kurul ise devletin asıl sahibi olan büyük Amerikan şirketlerini temsil ediyor. Bunlar petrol şirketleri, silah üreticileri, bankalar ve diğer lobiciler.”

NAZİ BENZETMESİ

Esad ayrıca, “ABD bir devlet değil, kendi çıkarlarını gözeten şirketler tarafından lideri atanan bir rejimdir. ABD’yi haydut olarak tanımlamaktan daha ciddi olan önemli bir noktayı hatırlatmak isterim: İkinci Dünya Savaşı’nda Hitler’i Sovyetler Birliği’ne saldırmaya yönelten en önemli faktörlerden biri petroldü… ABD bugün aynı şeyi yapıyor, Nazileri taklit ediyor; kısaca söylersek, bugünkü ABD politikalarını Nazilerin politikalarına benzetebiliriz: Yayılma, fetih, diğer ulusların çıkarlarını zayıflatma, uluslararası hukuku ve insani ilkeleri reddetmek” ifadelerini kullandı.

Daha önce de Russia Today (RT) kanalına konuşan Esad, ABD’yi; “Türkiye ve IŞİD ile çalışıp Suriye’nin petrol kaynaklarını yağmalamakla” suçlamıştı.