Esad: Uğruna Türk vatandaşlarının ölmek zorunda olduğu ne gibi bir sorun var?

Erdoğan-Putin görüşmesi öncesi konuşan Esad, "Suriye, Türk halkına karşı büyük veya küçük hangi düşmanca eylemi gerçekleştirdi? Böyle bir şey yok. Suriye-Türkiye evlilikleri, aileleri var, hayati öneme sahip ortak çıkarlar var" ifadelerini kullandı.04-03-2020 23:14

Suriye Devlet Başkanı Esad, Türkiye ve Suriye halklarının kardeş olduğunu belirterek “Şimdi Türk halkına soruyorum; Suriye'yle sorununuz ne? Uğruna Türk vatandaşlarının ölmek zorunda olduğu ne gibi bir sorun var?” diye sordu.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Moskova’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında yapılacak kritik Suriye zirvesi öncesi Rusya devlet televizyonu Rossiya 24’e açıklamalarda bulundu.

'MANTIKLI DEĞİL'

Sputnik’in haberine göre Suriye’nin Türkiye halkına karşı herhangi bir düşmanca eylem gerçekleştirmediğini söyleyen Esad, “Suriye, Türk halkına karşı büyük veya küçük hangi düşmanca eylemi gerçekleştirdi? Böyle bir şey yok. Suriye-Türkiye evlilikleri, aileleri var, hayati öneme sahip ortak çıkarlar var. Kültürlerin birbirleriyle iç içe olması geçmişe dayanıyor, bu nedenle Türk halkıyla bizim aramızda ciddi görüş ayrılıkları olması mantıklı değil” dedi.

'TÜRK VATANDAŞLARININ ÖLMEK ZORUNDA OLDUĞU NE GİBİ SORUN VAR?'

Esad, “Tabii ki Türklerden bahsederken kardeş halk gibi bahsediyoruz. Şimdi Türk halkına soruyorum; Suriye’yle sorununuz ne? Uğruna Türk vatandaşlarının ölmek zorunda olduğu ne gibi bir sorun var?” diye ekledi.