Ermeni mezarlığı üzerine yapılan tuvalet kaldırılmıyor

Ermeni mezarlığı üzerine inşa edilen ve kaldırılacak denilen tuvalet 1 yıl geçmesine rağmen hala yerinde.30-09-2018 16:51

Van’ın Edremit Belediyesi’ne kayyım olarak atanan Atıf Çiçekli, 1’inci dereceden sit alanı olan Dilkaya Höyüğü ve Ermeni mezarlığı üzerine geçtiğimiz yıl tuvalet, otopark ve soyunma kabinleri inşa ettirmesi üzerine HDP Milletvekili Garo Paylan olayı meclis gündemine taşımıştı.

Bunun üzerine açıklama yapmak zorunda kalan dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, açıklama yapmak zorunda kalmış ve şunları söylemişti:

"Edremit’teki kazılarla ilgili Koruma Kurulumuz tarafından, alanda mevcut bulunan yapıların işleme uygun olmadığına, izinsiz uygulamaların kültür varlığı tabakasına zarar vermeden ilgili müze müdürlüğü denetiminde 60 gün içerisinde kaldırılmasına karar verilmiştir. Yani ‘Tuvalet yapıldı’ dediğiniz yerle ilgili, yapılan yapıların kaldırılmasıyla ilgili Koruma Kurulu kararı var" 

ERMENİ MEZARLIĞI OLMADIĞINI SAVUNMUŞTU

Kayyım Atıf Çiçekli ise, bakanın bu açıklamasına rağmen sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, söz konusu bölgede bir Ermeni mezarlığının olmadığını savunup, herhangi bir yapının yıkılmayacağını kaydetmişti.

İnşa edilen yapıların 60 gün içerisinde kaldırılacağını söyleyen Bakan Kurtulmuş’un açıklamasının üzerinden 1 yıla yakın süre geçmesine rağmen söz konusu yapılar hala yerli yerinde. Koruma Kurulu kararı olmasına rağmen Ermeni Mezarlığı üzerine yapılan tuvaletler kaldırılmazken, soyunma kabinleri için inşa edilen yapılar Dilkaya Mahallesi Kadın Taziye Evi olarak kullanılır durumda.

HÖYÜKLE İLGİLENİLMİYOR

Aynı zamanda 1’inci Derece Sit Alanı kapsamında olan Dilkaya Höyüğü'yü ile ilgilenilmediği, bakımsızlıktan höyüğün sağ ve solunda yer alan plajın, etrafa saçılan çöplerden dolayı geçilmez halde olduğu bildirildi. Ermeni ressam Arshile Gorky’nin doğduğu yer olan Dilkaya Mahallesi’nde yer alan Ermeni mezarlığına ait kemiklerin ise, etrafa saçılmış durumda olduğu bellirtildi. (MA)