Ermenekli madenciler direnişi patronun rezidansı ve fabrikası önüne taşıdı!

Karaman Ermenek’teki Cenne Linyit Kömür İşletmeleri’nde 12 aydan bu yana maaşlarını alamayan işçiler,  31 Ağustos’ta maden ocağı önünde direnişe başlamıştı. İşçiler, 15. günde direnişi patron Fehmi Özbey’in Konya’da bulunan rezidansı ve yem fabrikasının önünde sürdürdü.14-09-2020 22:01

İleri Haber

Karaman Ermenek’teki Cenne Linyit Kömür İşletmeleri’nde bir yıldan fazla süredir maaşlarını alamayan işçiler, maden ocağı önünde başlattıkları direnişi patron Özbeylerin rezidansı ve fabrikasının önüne taşıdı.

Karaman Ermenek’teki Cenne Linyit Kömür İşletmeleri’nde 12 aydan bu yana maaşlarını alamayan işçiler,  31 Ağustos’ta maden ocağı önünde direnişe başlamıştı. İşçiler, 15. günde direnişi patron Fehmi Özbey’in Konya’da bulunan rezidansı ve yem fabrikasının önünde sürdürdü.

Ermenek Kent Meydanı’nda bir araya gelen işçiler, buradaki basın açıklamasının ardından Konya’ya hareket etti. Konya girişinde işçilerin önü polis tarafından kesilirken, yapılan görüşmelerin ardından Fehmi Özbey’in yaşadığı Prestij Rezidans önüne giden madenciler, burada basın açıklaması yaptı.

‘DEVLET BİZİM SESİMİZİ NEDEN DUYMUYOR?’

Evin önünde yapılan eylemde konuşan bir madenci, " Bu adam hırsızlıkla çıkardığı bu kömürleri nereye götürüyor? Devlet neden bizim sesimizi duymuyor? Ben açım, aç. 2 yaşındaki kızım 'baba bana çikolata al' diyor. O çikolata alacak parayı elimizden aldın sen Özbey" dedi.

‘ONLAR BURADA LÜKS HAYATI YAŞIYOR, BİZ HAKKIMIZI ALAMIYORUZ’

Rezidans önünde söz alan bir maden emekçisinin eşi ise "Onlar burada bu lüks hayatı yaşarken biz alnımızdan akan ter, kara kömür lekesinin hakkını alamıyoruz. Emeğimizin hakkını istiyoruz. Alyansımızı bozduracak duruma geldiysek böyle bir hayatı hak etmiyoruz. Eşlerimizde birlikte sonuna kadar mücadele edeceğiz" ifadelerini kullandı.

'ELİNİZ HİÇ İŞ GÖRDÜ MÜ?'

Bir başka maden emekçisinin eşi ise "Eşimin maaş alamadığı bu sürede üniversiteye hazırlanan kızım, ders çalışmak yerine yevmiyeye gidiyor. Buradan Özbey ailesine sesleniyorum. Eliniz hiç iş gördü mü? Bizim zorluklarla yaşadığımız bu hayatta siz rahatça yaşayabiliyor musunuz?"

FABRİKA ÖNÜNDE EYLEM

Rezidans önünde yapılan eylemin ardından Özbeyler’e ait yem fabrikasının önüne geçildi. Emekçiler, buradaki eylemde baretlerini yere vurarak Özbeyler’e tepki gösterdi.