Erkek şiddeti çetelesi: Erkekler eylülde 26 kadını katletti

Erkekler, en az 65 kadına şiddet uyguladı, en az dört çocuğu öldürdü, en az 13 kız ve oğlan çocuğunu istismar etti, en az 10 kadını taciz etti, 78 kadını da seks işçiliğine zorladı.06-10-2021 12:20
fotoğraf: Meltem Ulusoy

Yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlenen haberlere göre; erkekler Eylül’de en az 26 kadını öldürdü, beş kadına tecavüz etti.

bianet'in ‘Erkek şiddeti çetelesi Eylül 2021’ araştırmaları şu şekilde:

2021-2020

2021'in ilk dokuz ayında erkekler, 234 kadını öldürdü, 116 kadını taciz etti, 111 çocuğu istismar etti, 78 kadına tecavüz etti. Erkekler, en az 507 kadını seks işçiliğine zorladı, en az 617 kadına da şiddet uyguladı, yaraladı. 2021'in ilk dokuz ayında 170 kadının ölümü basına "şüpheli" olarak yansırken, erkekler, en az 25 çocuğu öldürdü.

Erkekler, 2020'nin ilk dokuz ayında en az 206 kadını öldürdü, 115 kadını taciz etti, 201 çocuğu istismar etti, 72 kadına tecavüz etti. Erkekler en az 666 kadını seks işçiliğine zorladı, en az 590 kadına şiddet uyguladı.

CİNAYET

Erkekler, Eylül 2021'de en az 26 kadını ve yanlarındaki iki erkeği öldürdü; geçen yıl bu sayı 20 idi. Bir kadını öldüren kişi uzman çavuştu.

Erkeklerin öldürdüğü kadınlardan biri Afganistanlı, Biri Rusyalı biri de Azerbaycanlıydı. Erkeklerin öldürdüğü kadınlardan biri transtı.

Erkeklerin 20 kadını öldürme “bahanesi” basına yansımadı. Erkekler, altı kadını da “barışmak istemediği”, “boşanmak istediği” için öldürdü.

18 kadını kocası, sevgilisi, eski kocası öldürdü. Bir kadını ev sahibi, üç kadını oğlu, iki kadını akrabası öldürdü. İki kadını öldüren erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı.

Erkekler, 20 kadını ev içinde, dört kadını ormanlık alan, park gibi ev dışı alanlarda öldürdü. Erkeklerin iki kadını nerede öldürdüğü bilgisi basına yansımadı.  

Erkekler, on kadını ateşli silahlarla, yedi kadını kesici aletle, üç kadını da boğarak öldürdü. İki kadını darp ederek öldüren erkekler, bir kadını işkence ederek, bir kadını da balkondan atıp öldürdü. Erkeklerin iki kadını nasıl öldürdüğü basına yansımadı.

HUKUKİ SÜREÇ

Kadınları öldüren en az 26 fail erkek vardı; 15 fail tutuklandı.

5 fail gözaltına alındı. Bir failin durumu “kaçtı”, bir failin durumu da “teslim oldu” diye yansıdı.

En az 4 failin durumu da “intihar etti” olarak basına yansıdı.

ÇOCUK CİNAYETİ

Eylül’de erkekler en az dört çocuğu öldürdü. Geçen yıl aynı ay da bu sayı dörttü.

Kayseri, Antep, İzmir ve Karabük’te erkekler beş çocuğa şiddet uyguladı.

Bir çocuğu erken yaşta zorla evlendirildiği "kocası", üç çocuğu da babası öldürdü.

CİNSEL SALDIRI /TECAVÜZ

Erkekler, Eylül’de en beş kadına tecavüz etti. Geçen yıl aynı ay erkeklerin tecavüz ettiği kadın sayısı 19 idi. Erkeklerin tecavüz ettiği kadınlardan biri zihinsel engelleydi.

Bir kadına patronu, en az bir kadına din görevlisi olduğunu iddia eden bir erkek tecavüz etti. Üç kadına tecavüz eden erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı.

Erkekler, beş kadına ormanlık alan, işyeri, otobüs gibi ev dışı alanlarda tecavüz etti.

TACİZ

Eylül 2021’de erkekler en az on kadını taciz etti. Bu sayı geçen yıl aynı ay 18 idi.

Bir kadını siyasi parti yöneticisi, bir kadını komşusu, bir kadını patronu, bir kadını yolcu, bir kadını dernek yöneticisi taciz etti. Beş kadını taciz eden erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı.

Erkekler, sekiz kadını sözlü ve fiziki olarak, bir kadını fotoğrafını/videosunu çekerek taciz etti. Bir kadını da video konferansta sözlü taciz etti.

Erkekler, dokuz kadını sokak, iş yeri gibi ev dışı alanlarda bir kadını da internet alanında taciz etti.

ÇOCUK İSTİSMARI

Erkekler, Eylül 2021'de en az 13 kız ve oğlan çocuğunu istismar etti. Geçen yıl aynı ay bu sayı 20 idi. Erkekler, en az bir çocuğu sistematik olarak istismar etmişti.

İki çocuğu temizlik görevlisi bir erkek, bir çocuğu akrabası, bir çocuğu babası, bir çocuğu da dedesi istismar etti. Sekiz çocuğu istismar eden yedi erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı.

Erkekler, bir çocuğu ev içinde, 12 çocuğu park, okul etrafı, sokak gibi ev dışı alanlarda istismar etti.

ŞİDDET/YARALAMA

Erkekler, Eylül’de en az 65 kadına şiddet uyguladı. Geçen yıl aynı ay bu sayı, 97 idi.

Erkeklerin şiddet uyguladığı beş kadın “ağır” hasta olarak hastaneye kaldırıldı. Erkekler en az üç kadına sistematik olarak şiddet uyguluyordu.

Erkekler en az sekiz kadına “koruma kararını” ihlal ederek şiddet uyguladı.

Erkeklerin şiddet uyguladığı kadınlardan biri Suriyeli biri de İranlıydı.

En az 49 kadını kocası, sevgilisi, eski koca ve sevgilisi yaraladı. Bir kadını öğrenci, bir kadını torunu, üç kadına abi ve oğul gibi aile üyeleri şiddet uyguladı. Dokuz kadına şiddet uygulayan 11 erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı.

Erkekler, 12 kadına “ayrılmak istediği, barışmak istemediği”, bir kadına “uyandırdığı”, bir kadına da “kıskandığı”, bir kadına da “kahve yapmadığı” için şiddet uyguladı. Erkekler üç kadına evine girip hırsızlık yaparken şiddet uyguladı. Erkeklerin 47 kadına şiddet uygulama “bahanesi” basına yansımadı.  

Erkekler, 49 kadını darp ederek yaraladı. Sekiz kadını ateşli silahlarla yaralayan erkekler, en az dört kadını da kesici aletlere yaraladı.

Erkekler, 19 kadını araba, iş yeri, otobüs, ormanlık alan gibi ev dışı alanlarda, 38 kadını ev içinde yaraladı. Erkeklerin, sekiz kadını nerede yaraladığı bilgisi basına yansımadı.

SEKS İŞÇİLİĞİNE ZORLAMA

Erkekler Eylül’de en az 78 kadını seks işçiliğine zorladı. Geçen yıl aynı ay bu sayı, 59 idi. Seks işçiliğine zorlanan 77 kadın Türkiye vatandaşı değildi. Seks işçiliğine zorlananlar arasında çocuklar da vardı.