Erkan Baş: 'Oku Cin Ali oku, bu suç'

Meclis'te haftalık basın toplantısında konuşan TİP Genel Başkanı Erkan Baş, ilkokullarda kullanılan okuma fişlerini kullanarak Binali Yıldırım'ı istifaya çağırdı. "Oku Cin Ali oku", "Binali bak bu anayasa" yazılı fişleri gösteren Baş, muhalefetin sessizliğini de eleştirdi.08-01-2019 15:58
İleri Haber

Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş, Meclis'te haftalık basın toplantısını gerçekleştirdi. 

Binali Yıldırım'ın AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak seçim çalışmalarına başlamasına rağmen Meclis başkanlığından istifa etmemesini eleştiren Erkan Baş, "Anayasayı ayaklar altına alıyorlar" dedi.

TİP Genel Başkanı, Ziraat Bankası kullanılarak futbol kulüplerini kurtarma operasyonunu da sert biçimde eleştirdi. Baş, "Futbol kulüplerini de A-Haber gibi, Akit gibi birer paçavraya çevirmeye çalışıyorlar" dedi.

Baş ayrıca, sabah saatlerinde Meclis önünde basın açıklaması yapmak isteyen TOKİ işçilerinin polis saldırısına uğramasını eleştirdi. Metin Göktepe'nin polis tarafından öldürülmesinin 23.yılında Göktepe'yi de anan Baş, "Metin Göktepe şahsında tüm basın şehitlerini saygıyla anıyoruz" dedi.

'OKU CİN ALİ OKU'

TBMM Başkanı Binali Yıldırım'ın AKP İstanbul adayı olmasına ve seçim çalışmalarına başlamasına rağmen görevinden istifa etmemesini eleştiren Erkan Baş, Anayasa'nın 94. maddesini okuyarak, "Açık hüküm olmasına rağmen Binali Yıldırım görevinden istifa etmemekte ve anayasayı ayaklar altına almaktadır" dedi.

"Ülkedeki hukusuzluğu çeşitli biçimlerde anlatmaya çalıştık ama anlatamadık, bir de bu yolu deneyelim ifadelerini kullanan Baş, ilköğretimde kullanılan okuma fişlerini göstererek Binali Yıldırım'a anayasaya uyma çağrısı yaptı.

"Oku Cin Ali, oku", "Binali bak bu anayasa", "Binali anayasa oku", "Binali bu suç" yazılı okul fişlerini bir tahtaya asan Erkan Baş, anayasanın ilgili 94. maddesini de okuyarak Yıldırım'ı istifa etmeye çağırdı.

'AKP'YE TOKAT ATMAK GEREKİYOR'

"Türkiye’de burjuva siyasetin bile en ilkel, akıl dışı, hukuk dışı, arlanmaz örneklerine tanık olduğumuz bir dönemde yaşadığımızı bilerek mücadele etmemiz gerekiyor." diyen Erkan Baş, "Bir söz var; Eğer burjuvazi kendi hukuk sistemini dahi işletmeyecek kadar pervasızlaştıysa, onun yıkılmasının ve işçi sınıfının hukukunun egemen olmasının zamanı geldi ve geçiyor demektir." şeklinde konuştu.

Baş, "Değerli halkımız bunlar ancak zordan anlıyor, bunlar yaptırım istiyor, bunlar halkın keseceği cezaya kadar, emekçilerin atacağı tokada kadar durmayacaklar. Topluma verdikleri mesaj açık; Anayasayı, yasaları önemsiyorsanız, eşitliği, adaleti, herkesin seçimlere katılabilme hakkını vazgeçilmez sayıyorsanız, tüm bunları korumak zorunda olduğunuzu düşünüyorsanız halkın tokadını AKP’nin suratında patlatmaktan başka bir çare kalmamıştır." dedi.

'MUHALEFET BU BAŞKANLA ÇALIŞMAMALI'

Muhalefetin de Binali Yıldırım'ın açık hukuksuzluk yapmasına sessiz aldığını söyleyerek muhalefeti eleştiren Baş, "Muhalefet partilerini uyarmayı da bir görev olarak görüyoruz. Biraz evvel bütün partiler grup toplantılarını yaptılar, Meclis Başkanı anayasayı açıkça ihlal ederken muhalefet partilerinin buna geçit vermemesi gerekiyor. Meclis Başkanlık Divanı'nın ve başkanvekillerinin hukuksuz biçimde başkanlık koltuğunda oturan birinin vekilliiğini yapmaması gerekir. Aynı hukuksuzluğa ortak olma anlamına gelir" dedi.

'FUTBOL KULÜPLERİNİ AKİT GİBİ PAÇAVRAYA ÇEVİRMEK İSTİYORLAR'

Ziraat Bankası'nın Erdoğan ve Berat Albayrak'ın emriyle futbol kulüplerine kredi verme kararını da eleştiren Erkan Baş şunları kaydetti: "Türkiye’de tarım emekçilerinin, çiftçilerin ürünleri topraktan kaldırılımazken, çürüyüp çöpe dönüşürken, kuru soğan bile 5 liranın altına düşmüyorken ne yapıyor bu banka, kaynaklarını endüstriyel futbolun hizmetine sunuyor. Tek adam ve damadı öyle istemiş. Yine tak söylüyor şak yapıyorlar. Biz sosyalistler 'futbol borsada değil arsada güzeldir' deriz, buna inanırız. Sporun piyasanın değil halkın hizmetinde olmasını savunuruz. Ama bunlar borsada batırdıkları futbolu tarlayla finanse etmeye çalışıyorlar."

"Tüm futbolseverlerin, samimi yurttaşlarımızın farkında olması gereken gerçek şudur: AKP taraftarı olduğunuz, gönül verdiğiniz kulübü kurtarmaya çalışmıyor. Aksine o köklü takımların her birini, A-Haber gibi, Takvim gibi, Akit gibi bir paçavraya, bir şakşakçılığa, sahibinin sesine dönüştürmek istiyorlar."