Erkan Baş AKP'nin nasıl iktidarda kaldığını tek bir örnekle özetledi

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, Halk Tv'de katıldığı Liderlele Bayram Sohbeti programında AKP'nin nasıl iktidarda kalmayı sürdürdüğünü dikkat çeken bir örnekle açıkladı.26-05-2020 14:33

İleri Haber

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş, Halk TV'de Özlem Gürses'in, Liderlele Bayram Sohbeti programına konuk oldu. 

Erkan Baş programda, Özlem Gürses'in sorularını yanıtlarken, Türkiye gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu ve kendisi hakkında sorulara cevap verdi. Baş'ın AKP'nin nasıl iktidarda kalmayı sürdürdüğüne verdiği örnek ise dikkat çekti.

Baş, kendisiyle ilgili gurbetçi bir işçi ailenin çocuğu olarak dünyaya geldiğini ve ailede üniversite okuyan ilk kuşaklardan olduğunu belirtirken, dünyada ve Türkiye'de artık beyaz yakalı-mavi yakalı işçi sınıfının yanında 'gri yakalı' yeni bir işçi sınıfının doğduğunu belirtti.

'ESKİDEN İNSANLARA KUMBARA VERİLİRDİ'

TİP Genel Başkanı, ayrıca eskiden mavi yakalı işçileirn sahip olduğu pek çok hakka bugün beyaz yakalıların dahi sahip olmadığını söylerken AKP iktidarının nasıl 18 yıldır ayakta kaldığını dikkat çeken bir örnekle açıkladı.

Baş konuyla ilgili, "Emekli bir banka müdürü yakınımız anlatmıştı. 'Bizim zamanımızda insanlar para biriktirsin diye kumbara verirdik, şimdi ise olmayan paraları harcasınlar diye kredi kartı veriyoruz' demişti. Mesele bence bu. Bu iktidarlar nasıl ayakta kalıyor' sorusunun temel yanıtı bu bence" ifadelerini kullandı.

Erkan Baş'ın Özlem Gürses'in, Liderlele Bayram Sohbeti programında söylediklerinden öne çıkanlar şu şekilde:

"Bundan 20 sene önce 30 sene önceye gittiğimizde beyaz yakalı işçiler diye tarif edebileceğimiz insanlar görece rahat yaşama olanaklarına sahiplerdi. Muadillerine göre rahat yaşıyorlardı. Sosyal hayatları devam edebiliyordu. Nefes alıp vermek dışında da bir hayatları vardı. 

Şimdi öyle bir noktaya geldik ki, Türkiye'yi aslında sırtında taşıyan, üreten, yaratan o parlak zihinlerin, üretici insanların çok büyük bir çoğunluğu geçmişin mavi yakalılarına göre bile çok daha kötü yaşıyor. Çünkü geçmisin mavi yakalıları belki çok zor koşullarda çalışıyorlardı ama sendikal hakları genişti, toplu sözleşme hakları vardı sosyal ve ekonomik durumları da gelişiyordu. Bugün geldiğimiz noktada bugünün beyaz yakalıları, gri yakalıları, geçmişin mavi yakalıları kadar bile sosyal haklara sahip değiller.

Birkaç bayram önce denk geldiğim emekli banka müdürü akrabamın söylediğ bir söz vardı, beni çok etkilemişti. Ben çocukluğumda hatırlıyorum bankalar kumbara dağıtırlardı, bu banka müdürü bana şunu söyledi: 'Eskiden biz insanlar para biriktirsinler diye onlara kumbara verirdik, şimdi olmayan paraları harcasınlar diye kredi kartı veriyoruz.' Mesele aslında bu 'İktidar nasıl ayakta kalıyor?' sorusunun temeli aslında bu bence."