Erişim Çağrı Merkezi işçilerinden İş Bankası'na çağrı: Sendikalaşma hakkımız engellenemez

Tez-Koop İş Sendikası, Türkiye İş Bankası Muratpaşa Şubesi önünde basın açıklaması düzenleyerek "Sendikalaşma hakkımız engellenemez" dedi.05-11-2019 13:52

İzel Sezer - @izelsezer / Antalya

Türkiye Ticaret, Kooperatif, Eğitim, Büro ve Güzel Sanatlar İşçileri Sendikası (Tez-Koop İş Sendikası) üyesi işçiler, Erişim Çağrı Merkezi isimli iş yerinde yöneticilerin sendikalaşma faaliyetlerini engelledikleri gerekçesiyle Türkiye İş Bankası Muratpaşa Şubesi önünde basın açıklaması düzenledi.

"Türkiye İş Bankası iştiraklerinden Erişim Çağrı Merkezi'nde baskılarla sendikal özgürlükler engellenmek isteniyor" denilen açıklamada, "Erişim Çağrı Merkezi çalışanları sendikalı, güvenceli, toplu İş sözleşmeli çalışma düzenine geçene kadar örgütlenme çalışmalarımızı sürdüreceğiz" denildi.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) Antalya İl Temsilcisi Cemil Ünal'ın da katıldığı eylemde, basın açıklamasını Tez-Koop-İş Sendikası Antalya Şube Başkanı Barış Özdemir okudu.

"Biz, çalışanların yasal haklarını her yerde, her zaman, her koşulda koruyacağız" diyen Özdemir'in açıklamasının tamamı şu şekilde:

'TÜRKİYE İŞ BANKASl İŞTİRAKLERİNDEN ERİŞİM ÇAĞRI MERKEZİ'NDE BASKILARLA SENDİKAL ÖZGÜRLÜKLER ENGELLENMEK İSTENİYOR!'

"Sendikamız tüm ülkemizde hızla yaygınlaşan ve yaklaşık 150 bin kişinin çalıştığı çağrı merkezlerinde (Call Center) olumsuz çalışma koşullarına karşı sendikalı, toplu sözleşmeli ve güvenceli bir yaşam için örgütlenme sürecini başlatmıştır. 

Sendikal örgütlenmeyi ülke düzeyinde yaygınlaştıran sendikamız tüm engellemelere rağmen sendıkalaşmayı ileri boyutlara ulaştırmış; Comdata, Atos ile Piuscom Çağrı Merkezleri'nde örgütlenme çalışmalarını sonuçlandırarak toplu iş sözleşmesi yetki çoğunluğuna ulaşmıştır. Bu olumlu gelişme diğer çağrı merkezlerinde çalışanların büyük özveri ve katılımıyla sürdürülmektedir. 

Sendikal örgütlenmenin yoğun biçimde yürütüldüğü ve artık son aşamaya girdiği çağrı merkezlerinden biri olan Erişim Çağrı Merkezi'nin Ankara, İstanbul ve Eskişehir birimlerinde sürdürülen örgütlenme çalışmaları, işveren temsilcilerinin baskı ve tehditleriyie engellenmeye başlamıştır. Ülkemizin en önemli fınans kurumlarından Türkiye İş Bankası’nın iştiraklerinden biri olan Erişim Çağrı Merkezi'nin birim yöneticileri. ikna odaları mantığı ile işçileri köşeye çekmekte, tehditler savurmakta, sendikamızdan istifaya zorlamakta; geçmişe dönük asılsız. kanıtsız ve dayanaksız tutanaklar ile birçok çalışanı işten çıkartmak istenmektedirler. 

Baskılar sadece bunlarla da sınırlı tutulmamaktadır. Çağrı merkezi çalışanlarının çalışma ve yaşama koşullarını değerlendiren ve sendikamız tarafından dağıtımı yapılan “Çağrı Merkezinde Çalışmak" adlı kitap, Erişim Çağrı Merkezi yöneticileri tarafından toplatılmaya başlanmıştır. 

Ülkemizin eğitim ve küitür tarihinde seçkin bir yeri bulunan Milli Eğitim Bakanlarımızdan Hasan Ali Yücel (1897-1961) tarafından 1956 yılında kurulan Türkiye Iş Bankası Kültür Yayınlarıyla binlerce kitabı milyonlarca basarak dağıtan bankanın iştiraki oian Erişim Çağrı Merkezi’nde işçilerin yaşadıkları sorunları ve çözüm yöntemlerini ortaya koyan akademik bir kitabı toplatması, basit ve sıradan bir olay olarak değerlendiriiemeyecek bir durumdur. Bu tür kitap toplatma uygulamaları 12 Mart 1971 ara dönem yönetimi ile 12 Eylül 1980 askeri darbe dönemıni hatırlatan uygulamalardır. Demokratik hak ve özgürlüklere aykırıdır. 

Türkiye iş Bankası’nda ve çok sayıda iştirakinde on binlerce işçinin sendikalı olduğunu biliyoruz. Böyle bir kuruluşun sendikalaşma hakkını açık biçimde engellemeye çalışması olağan karşılanamaz.

Bir kez daha hatırlatmak ve uyarmak istiyoruz: 

Sendikalı olmak uluslararası sözleşmelerle ve Anayasamızca güvence altında olan yasal bir haktır, demokratik bir haktır ve tümüyle bir özgürlüktür. 

Sendikal hakların kullanılmasını engellemek, kişi hak ve özgürlüklerine aykırı olduğu için Türk Ceza Kanunu’nun 118. Maddesine göre açık biçimde suçtur. 

Buradan Türkiye İş Bankası ve Erişim Çağrı Merkezi yöneticilerine sesleniyoruz. 

Erişim Çağrı Merkezi çalışanları sendikalı, güvenceli, toplu İş sözleşmeli çalışma düzenine geçene kadar örgütlenme çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Tüm engellemelere, açık ve kapalı baskılara rağmen bunu Erişim Çağrı Merkezi çalışanlarıyla birlikte aşacağız. 

Biz, çalışanların yasal haklarını her yerde, her zaman, her koşulda koruyacağız. Onların güvenceli bir çalışma ortamında, ileri kazanımlarla çalışmaları için her türlü özveride bulunmaya kararlıyız. 

Karamsarlığımız ve umutsuzluğumuz yok! Erişim Çağrı Merkezleri’nde emeğin hakkını alacağız! 

Er ya da geç mutlaka biz kazanacağız!"