‘Alevi dede’ talebine Diyanet’ten ret: Böyle bir görevlimiz yok

Tutuklu eski CHP’li vekil Eren Erdem'in din görevlisi ile görüşme hakkının ‘Diyanet’te Alevi din görevlisinin bulunmaması’ gerekçe gösterilerek kullandırılmadığı ortaya çıktı.15-11-2018 10:06

Silivri Cezaevi'nde tutuklu bulunan eski CHP Milletvekili Eren Erdem’in cezaevinde din görevlisi ile görüşme hakkı kapsamında istediği ‘Alevi dedesi ile görüşme’ talebinin yerine getirilmeme nedeninin Diyanet olduğu ortaya çıktı.

‘DİYANET’İN BÖYLE BİR GÖREVLİSİ YOK’

CHP’li İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu toplantısında, konuyu gündeme getirerek gerekçesini Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Şaban Yılmaz’a sordu. “Eren Erdem’in Alevi dedesiyle görüşme isteğinin doğru olduğunu” ifade eden Yılmaz, “İslam inancına inananlarla ilgili işlemleri biz Diyanet İşleri Başkanlığı vasıtasıyla yerine getiriyoruz, aramızda protokol var zaten. Şu anda Diyanet İşleri Bakanlığının böyle bir görevlisi olmadığı için resmî olarak kendisi böyle birini gönderemiyor”  açıklaması yaptı.

TANRIKULU: ALEVİLERE YÖNELİK AYRIMCILIĞI NET ŞEKİLDE ORTAYA KOYUYOR

CHP’li Sezgin Tanrıkulu, toplantıdan sonra T24’ün konuyla ilgili sorusuna, Alevi inancına mensup yurttaşların cezaevinde kendi inançlarına uygun bir din görevlisiyle bir Alevi dedesiyle görüşme imkanı olmadığını ve bu konuda ayrımcı bir muameleye tabi tutulduklarını belirtti. Tanrıkulu, olaya ilişkin şunları söyledi: “Milletvekili arkadaşımız, Parti Meclisi üyesi arkadaşımız Eren Erdem, bir sivil cezaevinde tutuklu. Her tutuklu kendi inancı üzerinden ve inancına mensup bir din adamıyla görüşme hakkı var. Sayın genel müdür sunum yaparken İslam dini bakımından ve İslam dışı diğer dinler bakımından bir dini görevli bulunma hakkından söz etti. 

Ben de Eren Erdem’in inancı gereği bir Alevi dedesi talebi olduğunu ancak bu görüşmenin gerçekleşmediğini ifade ettim. Sayın genel müdür de Diyanet İşleri Başkanlığı ile bu konuda bir protokolümüz var ve bu protokol uyarınca Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan biz talep ediyoruz ancak Diyanet, kadrosunda Alevi dedesi olmadığından böyle bir talebi yerine getiremediklerini söyledi bu bize aktarılan objektif bir bilgi.

Alevi inancına mensup, milyonlarca bu inanca mensup yurttaşlarımız var, Eren Erdem tek değil. Alevi inancına mensup yurttaşlarımızın cezaevinde kendi inançlarına uygun bir din görevlisiyle bir Alevi dedesiyle görüşme imkanı olmadığı bu konuda ayrımcı bir muameleye tabi tutuldukları birinci tespit. İkinci tespit ise Alevi inancına mensup yurttaşlarımızın bu inancın gereği gibi yerine getirilmesi noktasında Diyanet işleri Başkanlığı’nın cemevlerini tanıma, ibadet yeri olarak kabul edilmesi noktasındaki temel eksiklikler, Alevi yurttaşlarımızın inançlarını yerine getirme noktasında büyük bir ayrımcılığa tabi tutulduklarını net bir biçimde ortaya koyuyor”.