Erdoğan'ın 'yazlık sarayı' için 40 bin ağaç katledildi

Erdoğan'ın Marmaris'teki yazlık sarayı için 40 bine yakın ağaç katledildi.01-03-2018 23:04

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Muğla'nın Marmaris ilçesi Okluk Koyu'ndaki yapımı devam eden 'yazlık sarayı' için 40 bine yakın sığla ve çam ağacı katledildi. Yaşanan ağaç katliamına dikkat çekmek için basın açıklaması yapmak isteyen Marmaris Kent Konseyi öncülüğündeki 24 STK'ya jandarma ekipleri izin vermedi. 

SİT derecesinin düşürülmesine karşı dava açtıklarını ifade eden Marmaris Kent Konseyi Başkanı Necmettin Yankol, "Derece düşürülmesine karşı açtığımız dava sürerken inşaat çalışmaları da devam ediyor. O bölgeden ağaç kesimi yapıldığına dair sürekli telefonlar geliyordu. Biz de 24 STK ile bölgede yaşananlara dikkat çekmek için 25 Şubat Pazar günü basın açıklaması yapmaya karar verdik" dedi.

YURTTAŞLARA GBT, ŞOFÖRLERE PARA CEZASI

Cumhuriyet'ten Deniz Işık'a konuşan Yankol, 110 kişinin bölgeye hareket etmek için otobüslere bindiğini söyledi ve polis tarafından karşılaştıkları engelleri de anlattı. Buna göre otobüslere binmeden yurttaşların videosu çekildi. Marmaris çıkışında trafik polisleri tarafından durdurulan yurttaşlara GBT yapıldı, şoförlere 4 bin TL'ye yakın para cezası kesildi.

'BASIN AÇIKLAMASI YAPTIRMAYACAĞIZ'

Yine de basın açıklaması yapmaya kararlı olduklarını belirten Marmaris Kent Konseyi Başkanı Yankol, Okluk Koyu kavşağı Yeşilbelde bölgesinde ise jandarmayla karşılaştıklarını söyledi. Damperli kamyon ile yolu kesen jandarma, çevrecilere basın açıklaması yaptırmayacaklarını bildirdi. Merkeze kadar emniyet güçleri eşliğinde geldiklerini söyleyen Yankol, yeniden basın açıklaması için çalışma yaptıklarını ifade etti. 

Okluk Koyu'ndaki talan, uydu görüntüsünde de net biçimde görülüyor.