Erdoğan’ın ‘yardımcı doçentlik’ sözleri YÖK’ü harekete geçirdi: ‘Yeni bir heyecan yeni bir soluk’

YÖK Başkanı Saraç, Erdoğan’ın yardımcı doçentlik ile ilgili açıklamalarının ardından çalışmalara hızlı bir şekilde başladıklarını söyledi. Saraç, “Sayın Cumhurbaşkanımızın sözleri yeni bir heyecan, yeni bir soluk getirilmesi yönünde çok olumlu bir yönlendirmedir" dedi.27-07-2017 16:20

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan dün yaptığı açıklamada üniversitelerdeki yardımcı doçentlik konusuna da el atarak "Ülkemdeki rektörlerimizden de bir ricam var. YÖK Başkanımız ile de bunu konuşuyorum. Allah aşkına şu yardımcı doçentlik olayı nedir? Şunu bir gözden geçirsin” demişti.

Erdoğan’ın sözlerinin ardından YÖK’ün hemen harekete geçtiği öğrenildi.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Sayın Cumhurbaşkanımızın bu husustaki açıklamasından sonra aynı gün, yani dün bir çalışma grubu oluşturulmasına karar verdik ve çalışmalarımıza hızlı bir şekilde başladık. Çok yakın bir süre içinde konuyu zamana yaymadan somut bir önerinin oluşacağını burada söylemek isterim. Buradaki öncelik yardımcı doçentlik mevcut sistemdekilere hiçbir şekilde olumsuz etkisinin olmaması, bu yönde atılacak adımın yükseköğretim sistemine yeni bir soluk getirmesi. Sayın Cumhurbaşkanımızın da zaten bu husustaki sözleri  yeni bir heyecan yeni bir soluk getirilmesi yönünde çok olumlu bir yönlendirmedir.” dedi.