Erdoğan'ın projelerinde geçiş sayıları tutmadı: 3 milyar 700 milyon lira ödeme yapılacak

Yavuz Sultan Selim ve Osman Gazi köprüleri, Avrasya Tüneli, İstanbul-İzmir ve Kuzey Marmara otoyollarında 2018 yılı için verilen geçiş garantileri karşılığı işletmeci firmalara gelecek hafta 3 milyar 650 milyon lira ödeme yapılacak.11-04-2019 12:05

Yavuz Sultan, Osmangazi köprüleri ile İstanbul-İzmir ve Kuzey Marmara otoyol projeleri yap-işlet-devret yöntemiyle ihale edilmiş, söz konusu projelere, devlet araç geçiş garantisi vermişti.

Araç geçişleri, garanti sınırının altında kalması halinde aradaki farkı devlet ödüyor. Garanti ödemelerinde, ilgili yılın 2 Ocak dolar kuru esas alınıyor. Bu kur üzerinden hesaplama yapılıyor ve ödemeler izleyen yılın nisan ayında gerçekleştiriliyor.

Habertürk'ten Olcay Aydilek'in haberine göre Ankara, söz konusu projelere 2018 yılı için “garanti” kapsamında yapılacak ödemelere ilişkin hesaplamalarını tamamladı. 2 Ocak 2018 kuru esas alındı. Buna göre, gelecek hafta ya da en geç sonraki hafta köprü ve otoyol projelerine, toplam 3 milyar 650 milyon TL ödeme yapılacak.