Erdoğan'ın korumasının intiharıyla ilgili Emniyet'ten ilk açıklama: Mobbing iddialarına yer verilmedi!

Erdoğan'ın koruma polisinin intiharıyla ilgili resmi makamlardan ilk açıklama yapıldı. Emniyet açıklamasında, M.A.B.'nin mektubundaki mobbing iddialarına yer verilmedi.17-03-2021 11:09

Cumhurbaşkanlığı Koruma Daire Başkanlığı’nda görevli polis memuru M.A.B.’nin “Cenazeme hiçbir rütbenin gelmesini istemiyorum” yazılı bir mektup bırakarak yaşamına son vermesiyle ilgili Emniyet’ten yapılan açıklamada mobbing iddialarına yer verilmedi. Açıklamada, M.A.B.’nin “psikolojisinin iyi olmadığı” öne sürüldü.

Cumhurbaşkanlığı Koruma Daire Başkanlığı’nda görevli 28 yaşındaki polis memuru M.A.B.’nin önceki gün sabah saatlerinde yalnız yaşadığı evde yaşamına son verdiği öğrenildi. M.A.B.'nin sabah göreve gelmemesi ve telefonlarını açmaması üzerine ekip arkadaşları kaldığı eve gitti. Kapı açılmayınca çilingir çağıran polisler içeri girdiklerinde M.A.B.'nin cansız bedeni buldu.

M.A.B.’nin yaşamına son vermeden önce bir mektup bıraktığı belirtilirken, mektupta şu ifadeler yer aldı:

“Personelini aşağılamak, tehdit etmek, meslekten etmek, küçük düşürmek, yalancı konumuna koymak en iyi yaptığınız iş olsa gerek. Her insanın bir gururu vardır ve ben o lafları kaldıramadım. Evet C.B. ve A.Ö. bina tesis ve kapılar size ait. Keşke yukarıda yazdıklarım yerine biraz da personele iyi davranıp hal hatır sormayı onları anlamayı deneseydiniz. Cenazeme M. Y. komiserim hariç hiçbir rütbenin gelmesini istemiyorum.”

‘PSİKOLOJİSİ BOZUKTU’

Yeniçağ’da yer alan habere göre Emniyet, M.A.B.’in intiharı üzerine çalışma başlattı. Olaya dair Emniyet’ten verilen bilgide şu ifadeler kullanıldı:

"Yapılan çalışmada; M.A.B.'nin olay yeri adreste yaklaşık olarak 4 aydır yalnız ikamet ettiği, Cumhurbaşkanlığı Koruma Daire Başkanlığı’nda Polis Memuru olarak görev yaptığı, M.A.B.'nin annesinin MS hastası olduğu, maddi sıkıntılarının bulunduğu ve psikolojisinin iyi olmadığı, bugün sabah göreve gelmemesi ve telefonunun kapalı olması üzerine, gece görevinden çıkan ve aynı mahalleden ikamet eden bilgi sahibi iş arkadaşı E. Y., F.K. ve Y.K.’nin ikamete geldikleri, kapıyı çalmasına rağmen açan olması üzerine çilingir marifetiyle içeri girdiklerinde, M.A.B.'nin salonda bulanan kanepeye diz üstü dayanmış vaziyette EKS olarak görmeleri üzerine 112 ye bilgi verdikleri, gelen sağlık ekibinin yaptığı kontrolde EKS olduğunun anlaşıldığı, kanepe üstünde M.A.B.'nin yüzünün altında tabancanın olduğu görülmüş, ikamet içerisinde yapılan incelemede, kareli kağıt üzerine mavi tükenmez kalemle yazılmış, (...) bir sahifelik intihar notu bulunmuştur."