Erdoğan'ın 'koronavirüs tedbirleri' toplantısında patronlar var, sağlık meslek örgütleri yok!

Türkiye'yi etkisi altına alan koronavirüs salgını tedbirlerine ilişkin Cumhurbaşkanlığında yapılan koordinasyon toplantısına patron örgütleri dahi çağrılırken sağlık meslek örgütleri, DİSK ve KESK çağrılmadı.23-03-2020 10:21

İzel Sezer - @izelsezer

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyanın dört bir yanına yayılan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını Türkiye'yi de etkisi altına alırken, Cumhurbaşkanlığında Kovid-19 tedbirlerine ilişkin yapılan koordinasyon toplantısında patron örgütleri temsilcilerine dahi yer verilirken sağlık meslek örgütlerine, DİSK'e ve KESK'e yer verilmedi.

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın başkanlığında Çankaya Köşkü'nde dün Kovid-19 tedbirlerine ilişkin koordinasyon toplantısı yapıldı.

'KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ' TOPLANTISINA SAĞLIK MESLEK ÖRGÜTLERİ ÇAĞRILMADI

Türkiye'de koronavirüs vakası sayısı 1236'ya, can kaybı ise 30'a yükselirken, Cumhurbaşkanlığının düzenlediği "koronavirüs tedbirleri" toplantısına 26 üyesi bulunan Bilim Kurulu'ndan yalnızca Ateş Kara ile Serhat Ünal katıldı. Bir tane dahi sağlık meslek örgütü temsilcisinin bulunmadığı toplantıda, başka birçok kurum temsilcisine ise yer verildi.

DİYANET BAŞKANI BİLE VAR, DİSK VE KESK YOK!

AKP Genel Başkan Yardımcıları Nurettin Canikli ile Numan Kurtulmuş ve AKP Grup Başkanvekilleri'nden patron örgütlerine; MİT Başkanı Hakan Fidan'dan, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'a kadar birçok ismin davet edildiği toplantıda en dikkat çeken unsurlardan biri ise davet edilen işçi örgütleri idi. AKP'ye yakın işçi örgütü Hak-İş ile AKP hükümetiyle işbirliği yaparak işçilere ihanet etmesiyle anılan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay toplantıya çağırılırken, binlerce üyesi olan Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ve Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) temsilcileri ise toplantıya çağrılmadı.

Toplantıya katılan isimlerden öne çıkanlar şu şekilde:

Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Uysal

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Simone Kaslowski

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Abdurrahman Kaan

Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay

Türk-Kamusen Başkanı Önder Kahveci

Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanvekili Celal Koloğlu

Ekonomi Politikaları Kurulu'ndan Yiğit Bulut ile Korkmaz Karaca

Sağlık Politikaları Kurulu üyeleri

Millî İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı Hakan Fidan

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu