Erdoğan'ın kapatmakla tehdit ettiği ABD üslerinde altyapı ve yenileme projeleri: İhaleleri 8 Türk şirket aldı

Adana, Ankara ve İstanbul merkezli şirketlere verilen toplam 95 milyon dolar değerindeki projelerin 31 Aralık 2024’e kadar tamamlanması öngörülüyor.25-12-2019 10:21

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kapatmakla tehdit ettiği ABD askeri üslerinde altyapı ve yeni inşaat projeleri Türkiye ve ABD arasındaki anlaşma uyarınca 8 Türk şirketine verildi.

Pentagon’un internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasındaki Savunma Ekonomik İşbirliği Anlaşması uyarınca yerel düzeyde teklifler alındı ve toplam 17 teklif iletildi.

Değerlendirme sonucu Türkiye’de ABD Hava Kuvvetleri'nin askeri üs tesisleri ve destek birimlerine yönelik genel inşaat kategorilerinde çeşitli dallardan oluşan projeler 8 Türk şirketine verildi.

Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre, toplam 95 milyon dolar değerindeki projelerin 31 Aralık 2024’e kadar tamamlanması öngörülüyor. Söz konusu projelerin verildiği Türk şirketler Adana, Ankara ve İstanbul merkezli.

Projeleri üstlenecek olan şirketler ise şunlar:

- Aytekin Serol İnşaat Taahhüt Mühendislik Anonim Şirketi (Adana)

- Emta İnşaat Taahhüt ve Ticaret Anonim Şirketi (Ankara)

- Bor İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Adana)

- Kuryapı Sağlık Ürünleri Gıda İnşaat (Adana)

- Santes Uluslararası Mühendislik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi (İstanbul)

- Serka Taahhüt İnşaat Anonim Şirketi (İstanbul)

- Set Dış Ticaret Sanayi Petrol Taşımacılık Atık Tesisleri Bilişim ve İnşaat Limited Şirketi (Adana)

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi satın alması sebebiyle ABD Kongresi’nde Türkiye’ye yaptırım öngören tasarılar sunulmuş, bu tasarılardan biri Senato Dış İlişkiler Komisyonu’nda kabul edilmişti. Erdoğan Kongre’den gelen yaptırım tehditleri üzerine İncirlik Üssü kartını masaya sürmüş, üssün kapatılmasının gündeme gelebileceği mesajını vermişti.

Adana’daki İncirlik Üssü’ne ilişkin olası inşaat projesi ABD Başkanı Donald Trump’ın geçen Cuma günü imzalamasıyla yasalaşan 2020 Savunma Yetkilendirme Yasa Tasarısı (NDAA) kapsamında da madde olarak yer almıştı.

Erdoğan, katıldığı bir canlı yayında gündeme ilişkin soruları yanıtlarken İncirlik ve Kürecik'e ilişkin şu ifadeleri kullanmıştı:

"Şimdi bunların hepsi bizim tasarrufumuzda olan kararlardır. Böyle bir kararı vermemiz gerektiği anda bu kararı alma yetkisi bize aittir. Yeri geldiği zaman otururuz, bütün heyetlerimizle beraber kapatılması gerekiyorsa İncirlik'i de kapatırız, kapatılması gerekiyorsa Kürecik'i de kapatırız. Bütün mesele, eğer karşımıza bizim yaptırımlar gibi tedbirlerin hayata geçirilmesi durumunda, biz de bunlara mütekabiliyet çerçevesinde gereken cevabı veririz. ABD'nin ilişkilerimizde tamiri mümkün olmayan adımlar atmaması her iki taraf için de çok önemlidir. 780 bin kilometrekarelik ve 2 bin yılı aşkın bir tarihe sahip olan Türkiye'ye bu tür yaklaşımları reva görmek karşılıksız kalacak bir şey değildir. Bunun için de ne gerekiyorsa, mütekabiliyet esasına dayalı olarak biz bu adımları atarız. Kaldı ki biz sizinle stratejik ortağız. Biz senle NATO'da ortak değil miyiz? Beraberiz. NATO'da beraber olduğumuza göre, yok model ortak, yok stratejik ortak, yapılanlar ne? Bu stratejik ortaklığa yakışıyor mu? Nasıl böyle bir şey yapabilirsiniz, bunların oturup düşünmesi lazım. Bunlar farklı hareket etmeye devam ederlerse bizim de tabii ki buna karşı vereceğimiz cevabımız var.”